"Toruń 1939" - premiera

Stało się. w sobotę 13 listopada obejrzeliśmy wreszcie na kinowym ekranie Kina Centrum w CSW, dokument Bogusława Magiery nakręcony latem 1939 w Toruniu. Sale pełna, wzruszenie wielkie, sukces pełny.
Wzruszenie wielkie, bo większość z widzów pamiętała lato 1939, jako moment ze swojego dzieciństwa. Gościem specjalnym była bohaterka dokumentu i jego wierna strażniczka przez 70 lat - Jadwiga Tokarska - Magiera. Ona to zachowała celuloidowe taśmy ojca i przekazała miesiąc temu dziennikarzowi toruńskiego dziennika Nowości, Szymonowi Spandowskiemu. Pisaliśmy już o tym TUTAJ
Spandowski doprowadził do cudownego odrodzenia tych taśm - dzięki bezpłatnej pomocy naukowców z UMK, zniszczona taśma została zeskanowana i przetworzona na wersję cyfrową. Tę wersję widzieliśmy w sobotę i niedzielę. Bo zainteresowanie jest tak wielkie że z planowanego jednego pokazu zrobią się 4. Kolejne 4 i 5 grudnia, o 19:00 w Kinie Centrum CSW.
Uzupełnią je pokazy przedwojennego filmu Aleksandra Forda "Ludzie Wisły" również kręconego w Toruniu. O nim pisaliśmy TUTAJ.
A poniżej galeria fotosów z premiery.
Jadwiga Tokarska - Magiera wita widzów

Szymon Spandowski i szefowa Kina Centrum oraz Tofifest, Kafka Jaworska, zapowiadają film

widzowie

widzowie