Bogini szachów w nowym polskim filmie

Caissa to mityczna driada tracka przedstawiana jako bogini szachów. "Caissa" to także tytuł nowego polskiego filmu krótkometrażowego, którego realizacja rozpoczyna się w Toruniu w najbliższą niedzielę.

Caissę z szachami powiązał XVIII-wieczny autor William Jones w poemacie "Caissa or the games of chess" (Caissa czyli partia szachów), wydanym w Oxfordzie w 1772. Na jego kanwie Marcel Woźniak, związany z Toruniem i festiwalem Tofifest młody twórca napisał scenariusz filmu krótkometrażowego. Scenariusz wygrał konkurs w Krakowie. Potem dostał się w ręce Xawerego Żuławskiego, który naniósł poprawki.

Już w niedzielę 27 marca zaczynają się zdjęcia do tego filmu. W projekcie "Caissa" czyli życie jak szachy, szachy jak życie weźmie udział duży zespół młodych ludzi [na zdjęciu powyżej, podczas pracy nad produkcją filmu]. W rolach głównych znani z nagradzanych filmów niezależnych, laureaci Kujawsko - Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest Krystian Wieczyński i Radek Smużny (obaj to aktorzy Teatru WICZY, Smużny pojawił się też w "Panu i władcy na końcu świata" oraz w "Niepokonanych" Petera Weira). Pojawi się też aktor Teatru SCENA 2 Adam Karaś i Piotr Szymański z Teatru SZLABAN. Do roli Wiktorii, w castingu wybrano Annę Sawicką-Borkowicz, a filmowym dzieckiem będzie Leonek Hinc.

Zdjęciami zajmie się Łukasz Bieńkowski, współpracownik Kina Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej, a muzykę skomponują m.in. ceniony DJ IKE i obiecujący młody zespół z Torunia/Iławy "The Arouser". W projekt zaangażował się też muzyk zespołu eksperymentalnego Hati - Rafał Kołacki, twórca znakomitego projektu z gatunku site-sound Tonopolis.pl, czyli dźwiękowej mapy Torunia. Scenariusz i reżyseria filmu należą do pomysłodawcy, Marcela Woźniaka.

Trzymamy kciuki!

A tutaj możecie śledzić projekt na Facebooku