Odnowiona "Mechaniczna pomarańcza" otworzy Tofifest

Dzięki uprzejmości samej rodziny Stanley'a Kubricka oraz Warner Bros. Entertainment Polska zobaczymy to arcydzieło w najnowszej wersji na otwarciu Tofifest!


25 czerwca galę otwarcia 9. MFF Tofifest w Toruniu uświetni polska premiera i drugi po festiwalu w Cannes pokaz w Europie, odrestaurowanej kopii legendarnego dzieła Stanley'a Kubricka „Mechaniczna Pomarańcza” (Clockwork Orange). Prześladowany przez cenzurę „zbuntowany” film, w 40-tą rocznicę swojego powstania otworzy niepokorny Tofifest. Czy kogoś trzeba przekonywać do tego filmu?

To arcydzieło, kopalnia interpretacji, wątków, idei. Surrealistyczny i paranoidalny obraz prawdy o człowieku współczesnym, chociaż sam film przenosi nas jakoby w nieodległą przyszłość.

Tutaj znajdziecie tekst opisujący dokładnie film http://www.tofifest.pl/pl/news/71, a poniżej kilka ciekawostek o „Mechanicznej Pomarańczy”:

* Dziadek reżysera Eliasz Kubrik urodził się w 1877 w leżącej na terenie dawnej Rzeczpospolitej miejscowości Probużna w województwie tarnopolskim.

* Do roli opiekuna poruszającego się na wózku pisarza Kubrick wybrał kulturystę - Davida Prowse. Kilka lat później wcielił się on w postać Lorda Dartha Vadera.

* Muzykę do filmu skomponował amerykański kompozytor, z wykształcenia fizyk i muzyk, Walter Carlos (obecnie, po operacji zmiany płci, Wendy Carlos), który zyskał sławę pod koniec lat 60. albumami z adaptacjami muzyki klasycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, nagranymi przy użyciu pierwszych syntezatorów.

A teraz sam film - dowodzony przez Alexa De Large (Malcolm McDowell) gang nastolatków wyrusza co noc, aby kraść i bić pozbawionych jakiejkolwiek ochrony ludzi:A tu inny trailer:Pokaz w Toruniu to druga prezentacja w Europie po tegorocznym Cannes. Obejrzyjcie rozmowę zrealizowaną w Cannes o zremasterowanej wersji filmu z Malcolmem McDowellem, Jan Harlan i Christiane Kubrick: http://gu.com/p/2p8kp

I rozmowę z McDowellem dla CBC:Nna koniec smaczki - dyskusja Johna Musilli z twórcami filmu Stanley'em Kubrickiem, krytykiem Williamem Eversonem, autorm książki Anthony Burgess'em i Malcolmem McDowellem:
http://video.google.com/videoplay?docid=8665044426065479837#Film miał tysiące reperkusji artystycznych na całym świecie. Tu jedna z nich "Mechaniczna Pomarańcza" - Teatr Ludowy Kraków, trailer:A tu legendarna Paktofonika inspiruje się filmem:My zapraszamy na ten wyjątkowy pokaz.

Tylko raz,
tylko w Toruniu,
tylko na Tofifest
tylko 25 czerwca 2011.