Szymczak woła "Dajcie szpik, bo warto". Rakowi STOP!

Jacek Szymczak
Jacek Szymczak, operator i reżyser wywodzący się z Bydgoszczy, zrealizował właśnie spot promujący akcję "Zostań Dawcą" nawołujący do oddawania szpiku kostnego chorym na raka.

Jacek urodził się w 1974 w Bydgoszczy. Jest twórcą wszechstronnym. Operator filmowy i telewizyjny, reżyser i producent, fotografik i fotosista. Wykładowca takich uczelni jak Uniwersytet Jagielloński czy TVN Film School. Absolwent łódzkiej Filmówki i Camerimage Film School w Toruniu.Szymczak, jest uznanym autorem zdjęć do wysokobudżetowych produkcji telewizyjnych. Zdobył szerokie międzynarodowe doświadczenie realizacyjne jako autor zdjęć przy takich produkcjach stacji TVN jak: „Fundacja” [2002], Druga Twarz (2003, Brazylia), „Moja Krew” (2003, Hiszpania), „Cela” (2003, Brazylia, Szwecja, Norwegia, Dania, Włochy), „Wyprawa Robinson” (2004, Malezja), Misja Martyna (2005, Australia, Meksyk, Vanuatu, Kenia, Tanzania, Chile, Wenezuela, USA, Maroko, Kambodża, Fidżi), „Super Niania (2006), Szpieg (2007-08, Meksyk, USA, Rosja, Austria, Włochy, Niemcy) i „Kawaleria” [2008].

Jest również autorem zdjęć do kilkunastu form dokumentalnych oraz kilkudziesięciu reportaży dla Telewizji TVN.

Obejrzyjcie to w jego "showreel"Jacek jest autorem zdjęć do pełnometrażowej komedii o Krzyżakach „1409 - afera na zamku Bartenstein” w reż. Rafała Buksa i Pawła Czarzastego wg Jarosława i Pawła Jaworskich oraz Remigiusza Zawadzkiego do scenariusza napisanego przez toruńską grupę artystyczną Kompania M3.

Jest też autorem wielokrotnie nagradzanych na festiwalach oraz emitowanych w telewizji filmów autorskich. Większość z nich zarówno wyprodukował jak i wyreżyserował. W 2004 powstała fabularna “Kobieta Twoja”. Wstrząsający portret samotnej, dojrzałej kobiety wykreowała w filmie wieloletnia współpracowniczka Adama Hanuszkiewicza Brygida Turowska - Szymczak. Stworzyła głęboko poruszającą, wyrazistą kreację, za którą w roku 2006 została nominowana do Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFskar w kategorii "Najlepsza aktorka". Nominację dla najlepszego reżysera otrzymał też za ten film Szymczak.

Jacek Szymczak, fotografie "Kobieta twoja"
Ukoronowaniem teatralnego nurtu w twórczości Szymczaka jest jego autorski, dokumentalny portret Adama Hanuszkiewicza „Big Han” (2005).

Osobne miejsce w filmografii Szymczaka zajmują dokumenty będące owocem jego pozafilmowej pasji - nurkowania. Pierwszy z nich to „Wielki błękit Morza Czerwonego” z 2006 roku. Dwa lata później powstał „Pod Ciśnieniem” nagrodzone na festiwalu filmowym w Zawierciu, a w 2010 ”Piwnice diabła” - zapis ekspedycji do meksykańskich, podwodnych jaskiń Sabak-Ha, w wykonaniu ekipy mistrzów nurkowania Jerzego Błaszczyka i Cezarego Abramowskiego.

 Od 1998 realizuje też teledyski. Nakręcił klipy m. in. dla Kasy (2004), grupy Sexbomba „Halo to ja” (1998), Kapitana Nemo, zespołu Houk „Zion” (2000), Giga Drum „Rastarege” (2010) i Paco Sarra „I my village” (2010).Komentarze