Kafka Roku!

Kasia "Kafka" Jaworska na podium plebiscytu na Człowieka Roku 2011 w Toruniu :)
Wyprzedził ją jedynie twórca międzynarodowej potęgi firmy Bella - prezes Jarosław Józefowicz. Wszystkim którzy wysłali SMS na Kafkę, mocno dziękujemy!
Mamy do Was wielką prośbę Kasia „Kafka” Jaworska, twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest została nominowana do tytułu Torunianina Roku 2011 (a może raczej „Torunianki Roku” :) ). Trafiła tym samym do poważnego, pięcioosobowego grona kandydatów do zwycięstwa w plebiscycie Gazety Wyborczej.

Plebiscyt Wyborczej jest od kilku lat jednym z ważniejszych zestawień „ludzi roku” w regionie kujawsko-pomorskim. Aby zagłosować na Kafkę wystarczy wysłać SMS pod numer 72466 (koszt SMS-a 2,46 zł z VAT ), wpisując w treści: TO.02(kropka)Imię i nazwisko głosującego (np. TO.02.Jan Kowalski). Głosowanie trwa do 13 lutego do godz. 23.59. Każda osoba, która odda głos w SMS-ie zwrotnym otrzyma kod do bieżącego e-wydania Gazety Wyborczej.

A czemu warto na Kafkę głosować?
Bez oparcia w jakiejś instytucji, bez etatów, siłami organizacji pozarządowej Kafka stworzyła Tofifest z „niczego”. Zaczynała w 2003 roku, od offowego, skromnego festiwalu filmowego w toruńskim Domu Muz, kontynuującego wcześniejsze koncepcje przeglądu filmów amatorskich. W kilka lat z Toffi - pokazującego kilkadziesiąt polskich, offowych krótkich metraży, wyrósł Tofifest - prezentujący blisko 200 fabularnych filmów pełno- i krótkometrażowych, do którego zgłoszono w ubiegłym roku ponad 1000 obrazów z 63 krajów świata. Imponuje sama lista nazwisk dotychczasowych gości Tofifest: Jim Sheridan, Jiri Menzel, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Dagur Kari, Emmanuelle Seigner, Krystyna Janda, Grzegorz Królikiewicz, Mirjana Karanovic, Miroslav Ondricek, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi i inni. Festiwal prezentuje unikatowe  skali kraju przeglądy: kina litewskiego, szwajcarskiego, gruzińskiego, ormiańskiego, kosowskiego, kino kampowe, Młodzi Gniewni czy spaghetti westerny.
No i na koniec - rzadko udaje się kobiecie odnieść sukces w tak ściśle męskim świecie jak przemysł filmowy.Kafka Jaworska jest rodowitą bydgoszczanką. Wychowała się na Wyżynach i tam zakochała się w kinie. W Toruniu, mieszka i pracuje od końca lat 90. Ukończyła tu filmoznawstwo na UMK, stworzyła dwa festiwale – Tofifest i Toruń Short oraz prowadziła dwa kina studyjne: legendarnego, przedwojennego Orła (zamknięty w 2008 r.) oraz najnowocześniejsze w regionie Kino Centrum przy CSW - którym kieruje do dziś.

Sukces i rozmach Tofifestu w 2011 już dostrzeżono - festiwal był nominowany do miana Wydarzenia Roku 2011 w internetowych plebiscytach Gazety Pomorskiej, Gazety Wyborczej oraz Radia Gra (w którym zajął 2 miejsce, po... koncercie Ewy Farnej). Sama Jaworska została za swój festiwal wyróżniona kilka lat temu Złotą Karetą dziennika Nowości oraz specjalnym wyróżnieniem Marszałka Województwa.

To co, głosujemy? ;)

A tak opisuje kandydatkę Wyborcza:
W tym roku odbędzie się 10 edycja festiwalu Tofifest, który błyskawicznie zdobył renomę jednego z najciekawszych letnich wydarzeń filmowych na kulturalnej mapie kraju. Impreza przedstawia to, co najnowsze i najbardziej niepokorne we współczesnym kinie. Nie boi się zapraszać do Torunia zaangażowanych społecznie filmów, które poruszają tematy trudne, kontrowersyjne i bolesne. Krytyków filmowych Tofifest urzeka autorskim programem. Jaworska jest absolwentką filologii polskiej na UMK, pochodzi z Bydgoszczy. Jest kuratorem kina w CSW, wcześniej przez lata do momentu zamknięcia prowadziła studyjne kino Orzeł.
Web: http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,11051227,Plebiscyt_Gazety_na_Torunianina_2011_Roku.html#ixzz1kxXzNGik

Komentarze