Bydgoska Kronika Filmowa nagrodzona na 10Minut Festiwal.

Miła informacja z Bydgoszczy. Film „Czarna Niedziela” w reżyserii bydgoszczan Macieja Jasińskiego i Jarosława Piskozuba zajął drugie miejsce na festiwalu filmowym 10Minut. To kolejny sukces tego obrazu, stworzonego w ramach BKF-u, prowadzonego przez Macieja Cuske i Marcina Sautera w Miejskim Centrum Kultury.

10Minut Festival to nowa inicjatywa na polskiej mapie festiwali niezależnych. Inicjatywa internetowa, bo właśnie w internecie głosowano na zgłoszone filmy, zgodnie z nazwą imprezy, nieprzekraczające 10 minut. Osobnym torem toczyły się obrady profesjonalnego Jury, skupiającego specjalistów od fotografii, filmu i sportów ekstremalnych. Do konkursu dopuszczono 42 filmy spośród 60 zgłoszonych.

4 marca w sopockim SFINKSIE ogłoszono zwycięzców1 edycji Festiwalu, wybranych w dwóch kategoriach: najlepszy film i najlepsze wydarzenie. „Czarna niedziela” wyreżyserowana przez dwóch adeptów BKF-u - Macieja Jasińskiego i Jarosława Piskozuba, decyzją festiwalowego Jury otrzymała drugą nagrodę. Zwycięstwo jurorzy przyznali Zofii Wolff za film „Wspinam się bo”, zaś trzecie miejsce przypadło Piotrowi Szamockiemu za „Krym 2011”.

Internautom najbardziej spodobał się zaś film Jędrka Górnikowskiego „Six Islands Project - Part One – Hvar”. Warto dodać, że filmy konkursowe obejrzało wg danych organizatora, ponad 32 000 osób. Drugim reprezentantem Bydgoszczy był „Motocross” Jarosława Piskozuba (http://www.10minutfestiwal.pl/filmy/show/70.html).

To kolejne trofeum „Czarnej niedzieli”. W grudniu wróciła z Białegostoku z I nagrodą w Konkursie Polskim Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Żubroofka. Wcześniej otrzymał I nagrodę na bydgoskim Camera Obscura w sekcji Panasonic Young Inventions oraz wyróżnienie na przeglądzie Łapa.

Film jest dokumentalną etiudą na temat żużla. Błyskotliwym spojrzeniem na fanów czarnego sportu, podczas ich cotygodniowego, rytualnego spotkania na stadionie wtedy, gdy na chwilę zapominają o codziennym życiu i dają się porwać emocjonującej rywalizacji. Jak mówią – obraz speedwaya pokazany przez młodych bydgoszczan, jest na tyle interesujący, że potrafi przyciągnąć nawet przeciwników tej dyscypliny.

Film można obejrzeć w internecie na stronie festiwalu: http://www.10minutfestiwal.pl/filmy/show/71.html . Został też w styczniu wydany na płycie BKF-u dodanej do Bydgoskiego Informatora Kulturalnego.

Komentarze