Nagroda BAFTA za szubińską "Tajemnicę spowiedzi".

To naprawdę wspaniała wiadomość. Młoda reżyserka rodem z Szubina k. Bydgoszczy - Agata Jagodzińska -  otrzymała "brytyjskiego Oscara", najwyższą nagrodę w prestiżowym konkursie Brytyjskiej Akademii Filmowej. BAFTA New Talent Award. za najlepszy scenariusz do krótkometrażowego filmu "Tajemnica spowiedzi" została wręczona 26 marca w Edynburgu.

Agata Jagodzińska od kilku lat mieszka, tworzy i uczy się w Szkocji, ale wywodzi się z podbydgoskiego Szubina. Jurorzy szkockiego oddziału Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej przyznali jej nagrodę Złotej Maski w konkursie BAFTA New Talent Award. Agatę doceniono za scenariusz filmu krótkometrażowego „Tajemnica spowiedzi”. Szubinianka jest absolwentką Queen Margaret University w Edynburgu. „Tajemnica spowiedzi” („Secret of Confession”) to 10-minutowa etiuda zrealizowana w języku polskim opowiada o losach babci reżyserki. Głęboko wierząca starsza pani codziennie konfrontuje się z brakiem ogłady i porządnego zachowania ze strony polskiej młodzieży, które uważa za bezbożne. Jak informuje piórem Joanny Lach bydgoska Gazeta Wyborcza, Agata nakręciła film w rodzinnym Szubinie. Był on pracą dyplomową przygotowana dla szkockiej uczelni. Film powstał w kompletnie amatorskich warunkach. "Operatorem" był ojciec Agaty, obraz kręcono na lustrzance fotograficznej.

„Tajemnica spowiedzi” otrzymała dotychczas Nagrodę publiczności festiwalu Filmowa Góra 2011 oraz wyróżnienie w kategorii Najlepszy scenariusz podczas Exposures Film Festival 2012.

Agata (na zdjęciu obok z BAFTĄ) planuje kontynuować filmową drogę. Zamierza, jak informuje GW - nakręcić w kraju dwa krótkie metraże, dokument oraz film o chorobie Alzheimera.

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA co roku przyznaje swoje nagrody filmowe, nazywane brytyjskimi Oscarami. Filmowe nagrody BAFTA miały w tym roku 65. edycję. Statuetki BAFTA New Talent Awards, dedykowane młodym twórcom, przyznaje w marcu szkocki oddział BAFTA.

Komentarze

Prześlij komentarz