Ryszard Kruk w najbardziej prestiżowym paśmie polskiego dokumentu!

Blog Tofifest oznajmia o tym jako pierwszy, z prawdziwą zresztą dumą. Słynny już "Taksówkarz" Ryszarda Kruka zostanie wyemitowany w najbardziej prestiżowym pasmie telewizyjnym promującym polski dokument, czyli "Polska bez fikcji" w TVP 2. Tymczasem w najbliższą sobotę dobiegną końca zdjęcia do najnowszej produkcji Kruka "Homo musicus".

"Taksówkarz" nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny miał swoją premierę w nieodżałowanym Kinie Orzeł na toruńskiej Starówce w 2008 roku. Zorganizowała ją Kafka Jaworska, szefowa Tofifest w ramach pasma Lokalizacje. Obraz jest nostalgiczną opowieścią o najstarszym toruńskim taksówkarzu Henryku Janickim - jednej z „legend miejskich” współczesnego Torunia. Każde szanujące się miasto współczesnej Europy ma takie legendy opowiadające o człowieku, który nadaje miastu koloryt, charakter. Takim kimś jest właśnie Janicki. Pan Henryk był do niedawna najstarszym toruńskim taksówkarzem, który nieprzerwanie pracował w zawodzie przez pięćdziesiąt lat. Kierownicę porzucił dwa lata temu, mając 77 lat. Był kultową postacią dla każdego, kto choćby raz zetknął się z jego taksówką. Jeździł wypolerowanym „dużym fiatem” [fiat 125p, duma PRL-owskiej motoryzacji], który jakby wczoraj zjechał z taśmy na warszawskim Żeraniu.
Cykl "Polska bez fikcji" filmy największych tuzów polskiego dokumentu, Dokładna data emisji toruńskiej produkcji zostanie podana niedługo.

Tu więcej o filmie: http://festiwaltofifest.blogspot.com/2011/03/tofifest-z-brazylii-do-tvp-bydgoszcz.html

"TAKSÓWKARZ" w TV, "HOMO MUSICUS" w PRODUKCJI.
Przy okazji, nie wolno nie wspomnieć o obecnym projekcie Kruka. "Homo musicus" to duży projekt dokumentalny, mający na celu sportretowanie toruńskiego środowiska muzycznego u progu drugiej dekady XXI wieku. W najbliższą sobotę w Klubie Pamela, nagrywane będą ostatnie wywiady do filmu. Tym razem z zespołem Ergo.Film powstaje już od kilku miesięcy. Ekipa Kruka nakręciła już historie jazzmana Bogdana Hołowni, specjalisty od chórów prof. Romana Gruczy, Sławka Uniatowskiego i jego Uniatowski Project, gwiazdy soul/r'n'b - Sofy, nieszablonowego Tomasza Cebo, punkowej Rejestracji, eksperymentalnej Hati, cudownych Pchełek i silnej ekipy DJ'skiej z grupy Jo Tam He He.
Poczytaj: http://pl-pl.facebook.com/muzykailudzie ; http://www.homomusicus.pl ; http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110912/TORUN01/917208047

PS: mała prośba osobistej natury, Drogie Redaktorki, Redaktorzy i inni korzystający z treści Bloga Tofi. Jest ona dla Was otwarta dowolnie, bezpłatnie i kompletnie (dajemy licencję Creative commons). Korzystajcie, kopiujcie, cytujcie, inspirujcie się. Ale jeżeli możecie - wspomnijcie też o ŹRÓDLE, czyli o nas ;) (oczywiście, jeżeli jesteśmy pierwszym autorem danej wiadomości). Dziękujemy :)