FWR 2012. Nominacje 7 i 8: Dawid Marcinkowski i Piotr Głowacki

Po raz czwarty wybieramy filmowe wydarzenie Kujaw i Pomorza. Plebiscyt niezmiennie od 2009 roku odbywa się na przełomie w grudnia i stycznia. Plebiscyt jest zabawą, ale ważną. Wybierając Filmowe Wydarzenie Roku (FWR) dajemy znak filmowcom związanym z naszym regionem, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. Tworzymy tożsamość filmową naszego regionu.

W tym roku nominowanych zostało 11 wydarzeń, filmów, osób. Listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych przez cały rok dla potrzeb naszego bloga. Głosowanie odbywa się internetowo na witrynie znajdującej się pod tym adresem: http://www.tofifest.pl/pl/fwr  . Wyniki 11 stycznia 2013.
Łatwo, co nie? No to głosujcie.

Dziś opisujemy nominacje 7 i 8

FWR 2012. Nominacje 1 i 2: Caissa i Panoptikon
FWR 2012. Nominacje 3 i 4: "Taksówkarz" i Jasiński-Piskozub Duo
FWR 2012. Nominacje 5 i 6: Bydgoski Koloroffon i bydgoskie Kino Orzeł


Nominacja 7
"Forget Me Not” Dawida Marcinkowskiego najlepszym interaktywnym video roku. 

Marcinkowski od wielu lat zdobywa pozycję jednej z najciekawszych postaci kina eksperymentującego na pograniczu filmu, sztuki i internetu. Interaktywne teledyski dla Smolika („Attitude”), Marii Peszek („Maria – Awaria”) i nagradzany film interaktywny „Sufferrosa” ugruntowały jego pozycję. W październiku 2012 jego interaktywny klip do utworu Smolika „Forget Me Not”, w którym główną rolę zagrała Emmanuelle Seigner, otrzymał Silver Lovie Award jako najlepsze interaktywne video roku (Music & Entertainment). Nagrody Lovie przyznaje International Academy of Digital Arts & Sciences. Klip nominowano też latem do prestiżowej nagrody głównej wielkiego, amerykańskiego festiwalu SXSW w Houston w kategorii "Best Film & TV". Wcześniej otrzymał nagrody: FWA Site of The Day (2012), Davey Awards w kategorii Best In Show i Davey Gold Award w kategorii Websites – Music (2011). Dawid zrealizował teledysk w duecie z Kasią Kifert, z którą tworzy label "Kissinger Twins". Reżyserem i autorem zdjęć do podstawowej, „filmowej” wersji teledysku "Forget Me Not" jest Paweł Edelman.

Uzasadnienie: Dawid Marcinkowski od wielu lat robi w świecie świetną robotę dla marki jaką może być nasz region. Nigdy nie odcina się od korzeni, zawsze podkreśla skąd wywodzi się jego talent i udowadnia, że zaczynając w Toruniu można spokojnie sięgnąć Los Angeles.
W sieci: 
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/01/dawid-marcinkowski-nominowany-do-sxsw.html
http://www.cgm.pl/aktualnosci,19381,best_online_video_dla_smolika,news.html 
http://www.kayax.net/aktualnosci/smolik-nagrodzony-1/ 
http://www.unit9.com/project/forget-me-not

  


Nominacja8
Festiwal aktorstwa filmowego Piotra Głowackiego.

Głowacki w "80 milionach"
Torunianin Piotr Głowacki bije w 2012 roku rekordy. W styczniu film „W ciemności” Agnieszki Holland w którym zagrał rolę urywając ego się żyda został nominowany do Oscara. W październiku film „80 Milionów” Waldemara Krzystka, w którym stworzył postać oficera SB, został oficjalnym, polskim kandydatem do Nagrody Akademii. Także w październiku Głowacki otrzymał za tę role nagrodę na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu. Gdyby dodać do tego fakt, że w 2012 zagrał wByć jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz, „Dziewczynie z szafy” Bodo Koxa , ŚcinkachSzymona Uliasza. Ostatnio nagrodzono Głowackiego na festiwalu w Nicei (Un Festival C’est Trop Court) za rolę w krótkometrażowym „Ludzie Normalni” Piotra Złotorowicza. Niewątpliwie można powiedzieć, że trwa festiwal Piotra Głowackiego.
Uzasadnienie: tytaniczna praca nad swoimi umiejętnościami przynosi efekty. Gdy Piotr Głowacki zaczynał w toruńskim Spiętym Teatrze Spinaczy nie spodziewał się, że zagra rok w rok w filmach nominowanych do Oscara. Ten młody aktor jest prawdziwą dumą regionu. 
W sieci:
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/09/piotr-gowacki-do-oscara.html
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/01/w-ciemnosci-nominowane-do-oscara.html
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/06/deyna-wraca-podczas-euro-ale-po.html
http://www.pisf.pl/pl/kinematografia/news/piotr-glowacki-nagrodzony-w-nicei
http://zwierciadlo.pl/2011/kultura/aktualnosci/fotorelacja-z-premiery-filmu-80-milionow/attachment/piotr-glowacki
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/478489,glowacki-marzy-mi-sie-rola-amanta,id,t.html