Film o "ludu Krzyża Smoleńskiego" wszedł w ostatni etap.

Blog Tofifest ma najnowsze wieści o filmie, który dopiero powstaje, a już budzi emocje. No bo gdy gruchnęła wieść, że ma być filmem o "krzyżu smoleńskim" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, to zrobiło się dookoła niego nieco duszno. Co tu zresztą będziemy mówić - sami wiecie w czym rzecz. Nas interesuje ta produkcja głównie dlatego, że jednym z reżyserów pracujących przy "Stacji Warszawa" jest Maciej Cuske, laureat Flisaka Tofifest dla wybitnego twórcy kina związanego z regionem kujawsko - pomorskim. Okazją do napisania o filmie jest fakt, że "Stacja Warszawa" wchodzi w ostateczny etap postprodukcji, a my byliśmy w studiach, w których trwa udźwiękawianie filmu.

Maciej Cuske na planie "Stacji Warszawa" - scena grupowa pod "krzyżem"

W tym filmie nie będzie polityki - zastrzega w rozmowie z blogiem Tofi Maciej - "To nie będzie film o konflikcie Tusk - Kaczyński czy 'religii smoleńskiej'" - zapewnia. Jest on jednym z piątki reżyserów pracujących nad "Stacją Warszawa" (pierwotnie "Warszawskie opowieści"). Właśnie dlatego "Stacja" będzie miała premierę na najbliższym festiwalu polskich debiutów filmowych w Koszalinie, gdyż jest grupowym debiutem fabularnych piątki reżyserów. Film zbudowany jest z pięciu nowel. Akcja rozgrywa się w Warszawie, w czasie gorących dni konfliktu wokół "krzyża smoleńskiego" przed Pałacem Prezydeckim.
"Początkowo etiudy miały być id siebie niezależne, ale plan się zmienił" - mówi Maciek - "Postanowiliśmy, że wątki będą się przenikały. Moja etiuda niejako 'spina' wszystkie w jedną całość" - mówi Cuske.
Marta Lipińska, Eryk Lubos, Maciej Cuske na planie

Co ciekawe Maciek zdradził, że film dojrzewał do swojej ostatecznej formy od blisko 4 lat. i był ciężkim doświadczeniem. "To był trudny eksperyment, bo nie jest łatwo wytrzymywać przez tyle lat kryzysy międzyludzkie i pozostać dobrymi kolegami, a nawet kończyć film w dobrej komitywie. To nieczęsto
zdarza się w polskim kinie" - mówi. A to fakt. Znamy reżyserów, którzy potrafią pokłócić się sami ze sobą, a nawet się na siebie samych obrazić...
postprodukcja "Stacji Warszawa" - studio udźwiękowiania w warszawskiej WFDiF
Współdebiutantów wywodzących się z kręgu Szkoły Wajdy jest pięciu: Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz. To kolejny debiut produkowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Obsada aktorska tez jest ciekawa, na ekranie pojawi się Marta Lipińska, Eryk Lubos (wiodąca rola "Igły"), Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat i Janusz Chabior.

postprodukcja "Stacji Warszawa" - studio udźwiękowiania w warszawskiej WFDiF

Polecamy też fajny wywiad z Maciejem o tym filmie opublikowany w Bydgoskim Informatorze kulturalnym. strona 9-11


A na koniec dla wielbicieli "Stacja Warszawa" w wykonaniu Lady Pank.