Nominacja FWR 2013: Debiut fabularny Macieja Cuske na festiwalu w Gdyni ze "Stacją Warszawa".

Nasz plebiscyt na Filmowe Wydarzenie Roku w kujawsko - pomorskim trwa. Głosy płyną, a  my przedstawiamy kolejne nominacje. Teraz czas na Bydgoszczanina Macieja Cuske.

kadr z filmu "Stacja Warszawa"
Jeden z najlepszych polskich dokumentalistów, Bydgoszczanin Maciej Cuske zadebiutował w tym roku pełnometrażowym filmem fabularnym. „Stacja Warszawamiała swoją premierę na Koszalinie („Młodzi i Film”) oraz pokaz konkursowy na 38. Festiwalu w Gdyni. Warto dodać, że w Koszalinie film otrzymał, aż pięć nagród Jury.

„Stacja…” jest grupowym debiutem fabularnych piątki reżyserów wywodzących się z kręgu Szkoły Wajdy: Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovica, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Producentem jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. W rolach głównych zagrali m.in. Marta Lipińska, Eryk Lubos (wiodąca rola „Igły”), Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat i...
Janusz Chabior. Film składa się z pięciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Początkowo był reklamowany jako film o konflikcie wokół „krzyża smoleńskiego”, od czego twórcy zdecydowanie się odżegnali.

Maciej Cuske
Maciej Cuske jest laureatem nagrody Flisak Tofifest dla wybitnego twórcy kina związanego z regionem kujawsko-pomorskim. Zasłynął swoimi nagradzanymi na świecie i w kraju dokumentami „Kuracja”, „Antykwariat” czy „Elektryczka”. Prowadzi wraz z Marcinem Sauterem Bydgoską Kronikę Filmową będącą nieformalną „szkołą filmową”, mieszczącą się w bydgoskim Miejskim Centrum

Więcej o Macieju:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1230965
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2013/06/film-o-ludu-krzyza-smolenskiego-wszed-w.html
http://www.tofifest.pl/pl/fwr-2013-cuske