LOKALIZACJE: Nagroda za najlepszą książkę filmową dla Bydgoszczanina.

Wiadomość już z pewną "brodą", ale przecież ważna.Najważniejsza polska nagroda literacka dotycząca literatury filmowej - NAGRODA im. BOLESŁAWA MICHAŁKA za rok 2013 trafiła do rąk bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zwierzchowski został nagrodzony za książkę "Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60". Wydarzyło się to w końcu marca, ale dopiero dzisiaj dowiedzieliśmy się, że zwycięzca jest Bydgoszczaninem i dlatego piszemy o tym w paśmie Lokalizacje. Lepiej późno, niż wcale nieprawdaż?

W skład jury weszli prof. Wiesław Godzic, medioznawca i filmoznawca, dr Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, dr Iwona Kurz, krytyczka filmowa, Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy „Gazeta Wyborcza” i dr Mateusz Werner, krytyk filmowy i literacki.

W nagrodzonej książce przedstawiono wizerunek II wojny światowej, charakterystyczny dla kina polskiego lat 60. XX wieku. Autor przedstawia ogólne uwagi na temat uwikłania kina i polityki w realiach Polski lat sześćdziesiątych, a następnie analizuje wybrane filmy i tematy, poruszając problematykę pamięci, zapominania i uwiarygadniania przeszłości.

Praca skierowana jest przede wszystkim do filmowców, kulturoznawców, historyków, studentów tych dyscyplin oraz osób zainteresowanych historią kultury PRL.

Możecie teraz kupić i poczytać, a jak chcecie posłuchać Piotra Zwierzchowskiego, to prosimy bardzo - tak o filmie mówi nasz zwycięzca:

Warto dodać, że  patron nagrody - najwybitniejszy polski filmoznawca - Bolesław Michałek był rodowitym... torunianinem. I wszystko zostaje w rodzinie ;)