"Płynące wieżowce" trafią do niemieckich kin.

Informujemy o tym z zadowoleniem, bo niewątpliwie jest to sukces polskiego reżysera wywodzącego się z Torunia - Tomasza Wasilewskiego. Jego "Płynące wieżowce" wchodzą do regularnej dystrybucji w niemieckich kinach, co bardzo rzadko zdarza się polskim filmom. Dobre wieści chodzą parami. jak informuje newsletter PISF produkcja najnowszego projektu Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości" została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej sumą 2.5 mln złotych.


"Płynące wieżowce" wejdą na ekrany niemieckich kin 26 czerwca. Niemiecki tytuł filmu to "Tiefe Wasser". Dystrybutorem obrazu Tomasza Wasilewskiego jest firma dystrybucyjna Salzgeber, która wprowadzala na niemiecki rynek obrazy takich twórców jak Derek Jarman, Gus van Sant czy François Ozon. Dodajmy, że film torunianina wychowanego w Inowrocławiu pokazywaliśmy na Tofifest'2013 w konkursie głównym ON AIR.

 

Światowa premiera filmu odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca. "Płynące wieżowce" wygrały sekcję East of the West na 48. MFF w Karlowych Warach, a w Gdyni Wasilewski otrzymał nagrodę dla młodego talentu reżyserskiego, zaś Marta Nieradkiewicz nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrody zdobył też grający główną rolę Mateusz Banasiuk.


Obecnie myśli Tomka Wasilewskiego zaprząta kolejny projekt - "Zjednoczone Stany Miłości" produkowany przez firmę Manana. Polski Instytut Sztuki Filmowej kilka dni temu zdecydował o
dofinansowaniu jego produkcji sumą 2.5 mln złotych. Akcja filmu będzie się rozgrywać po upadku PRL-u, w 80-tysięcznym mieście, głównymi bohaterkami obrazu będą cztery kobiety. Czy Wasilewski sportretuje w filmie Inowrocław, w którym się wychował? Kto wie.

Scenariusz filmu w 2007 roku znalazł się wśród finalistów Konkursu Scenariuszowego Hartley–Merrill. W styczniu tego roku został zaprezentowany podczas 43. MFF w Rotterdamie w prestiżowej sekcji CineMart zajmującej się rozwojem produkcji nowych filmów. Prezentowane tam projekty filmowe rozpoczynają zazwyczaj międzynarodową karierę (w tym roku wybrano tylko 24 projekty). Wśród uczestników CineMart znaleźli się już Abbas Kiarostami, Sophie Fiennes, Cristi Puiu czy Amat Escalante.  Dzięki wspólpracy Rotterdamu z Berlinale, nowy projekt Wasilewskiego trafił także na Berlinale Co-Production Market do wyselekcjonowanego grona 39 projektów z 30 krajów. "Zjednoczone stany miłości" były pierwszym w historii polskim projektem prezentowanym w programie obydwóch tych marketów.