Jim Sheridan z Ronney Mara i Jeremy Ironsem.

Laureat specjalnego Złotego Anioła Tofifest, światowej sławy reżyser Jim Sheridan zaczyna prace nad dwoma serialami TV i filmem fabularnym. Wśród aktorów, z którymi zacznie pracę są takie gorące nazwiska jak Rooney Mara czy sam Jeremy Irons. Pierwszy serial oparty będzie na jednym z mniej znanych filmów fabularnych Sheridana "In America" z 2002 roku. Film, który prezentowaliśmy podczas wizyty Sheridana w Toruniu, opowiada o problemie nielegalnej imigracji w USA. Jim, którego wizytę wspominamy wspaniale, to ciepły, otwarty człowiek, ale też reżyser z krwi i kości. Sprawy ludzi niesłusznie krzywdzonych są priorytetem w jego drodze twórczej.

Jim Sheridan prowadzi warsztaty na Tofifest

Reżyser nie chce zdradzić, czy serial wyprodukuje HBO, jak głoszą "poinformowani". "To może być HBO, ale nie powiem nic, aż do chwili gdy skończymy negocjacje" - mówi Sheridan irlandzkiemu Independent. "Chcę opowiedzieć o imigrantach - 'nielegalnych obcych', ludziach wyrzuconych na krawędzie amerykańskiego społeczeństwa. Jednocześnie będzie to focus na irlandzką społeczność w USA" - opowiada o serialu.


Sheridan pracuje równolegle nad drugim serialem TV. Kończy adaptację "The Ten Commandments / Dziesięć przykazań" dla gigantów Hollywood, producentów Boba i Harvey'a Weinsteinów. Sheridan podkreśla, że dzisiaj prawdziwym polem kreatywnym dla filmowców stają się właśnie seriale. Dają one zdaniem irlandzkiego filmowca, większą swobodę i pole do popisu niż zwykły film fabularny

Mimo tej deklaracji Sheridan zaangażował się też w nowy projekt fabularny. Wyreżyseruje film wg nagradzanej powieści Sebastiana Barry "The Secret Scripture". To tajemnicza historia Roseanne McNulty, 100-letniej pensjonariuszki ośrodka dla psychicznie chorych i jej dziennika, w którym ujawnia prawdziwe przyczyny uwięzienia w tej lecznicy. Znamy pierwsze decyzje obsadowe. Młodą Roseanne zagra Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem"). Dotychczas sądzono, że rolę tą otrzyma Jessica Chastain, z racji podobieństwa do Vanessy Redgrave, odtwarzającej rolę stuletniej Roseanne, ale stało się inaczej. Poza nimi na ekranie pojawią się Jonathan Rhys Meyers, Jack Reynor i sam Jeremy Irons. Film przyniesie też Sheridanowi ponowną współpracę z Noelem Pearsonem, producentem nominowanego do Oscara debiutu Sheridana - "Moja lewa stopa". To zapowiada naprawdę ciekawe efekty. Zdjęcia ruszają we wrześniu w Irlandii.