Niewietrzone klipy: Something Like Elvis


"Niewietrzone klipy" to nowy cykl bloga Tofifest. Przyjrzymy się w nim filmowemu wizerunkowi grup muzycznych opisanych w nowej, ciekawej książce "Niewietrzone miasto" autorstwa dziennikarzy i muzyków Gosi Dziemitko-Gwiazdowskiej i Wojciecha Trempały. Przeprowadzili oni  9 wywiadów z muzykami z Bydgoszczy, tworzącymi polską i bydgoską muzykę na przełomie wieków XX i XXI. Książka tak nas zafrapowała, że stała się impulsem do przyjrzenia się jej bohaterom z punktu widzenia Tofifest, czyli zanalizowania video-wizerunku opisanych w książce grup. Książkę wydała Pracownia Literatury Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, pod kierownictwem Michała Tabaczyńskiego.


Something Like Elvis, gitary w natarciu

Rozpoczynamy od formacji Something Like Elvis. Przez kilka lat zespołu bardzo popularnego w kraju, ale przede wszystkim w Europie. Wg Wikipedii SLE to: "rockowa grupa muzyczna, grająca muzykę oscylującą między hardcorem, noise rockiem a post-rockiem".  Grupa narodziła się w okolicy 1994 roku. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z filmu "Dzikość serca" Davida Lyncha.

W książce "Niewietrzone miasto" czytamy fajną, swobodną rozmowę z Arturem Maćkowiakiem, Sławkiem Szudrowiczem i Maciejem Szymborskim. Rozmowa zatytułowana "I życie po życiu" opowiada o bajecznej, krajowej i międzynarodowej karierze zespołu na przełomie wieków oraz zaskakująco szybkim jego rozwiązaniu w 2003 roku. Jak wygląda Something Like Elvis w internecie? Próżno szukać profesjonalnych teledysków grupy. To wręcz kuriozalne, biorąc pod uwagę rozmach kariery zespołu w pewnym momencie. Dlatego zaczniemy od wywiadu z grupą z programu "Niezła Kiecka" zrealizowanego w TVP Wrocław w 2002 r. tuż po wydaniu płyty "Cigarette Smoke Phantom".


Najwięcej muzyki SLE wystepuje w formie "para-klipów", czyli piosenek zawieszonych na YouTube i okraszonych jedynie zdjęciem okładki płyty. Przykładm tej serii jest utwór "Electric Eye".


Więcej tego typu utworów udekorowanych jedynie okładkami płyt znajdziecie na playliście:
Popular Something Like Elvis videos. Jak gra "live" SLE można zobaczyć w zarejestrowanym w 2002 roku utworze "Foam" wykonanym na Alternativa Festival w Pradze.


Bardzo dobrym materiałem dokumentacyjnym byłby też koncert SLE w warszawskim Teatrze Rozmaitości zarejestrowany przez TVP2. Dobra realizacja telewizyjna, niestety fatalna kopia na YT. Koncert odbył się w lutym 2003 roku. Fajnie byłoby to odnaleźć w wersji oryginalnej.


Jedyny teledysk do piosenek SLE znaleźliśmy w sferze... nieoficjalnej i poza YouTube. Na Vimeo user o pseudonimie "Pierogi Mroku" zawiesił swój własny teledysk, do utworu SLE "Love". Generalnie, zespół zasługuje niewątpliwie na lepsze, nieoficjalne dzieła niż to, ale "na bezrybiu i rak ryba"...


***
Możliwe, że nie udało nam się odnaleźć w sieci istniejących, profesjonalnych klipów grupy. Jeżeli znacie takowe prosimy, podeślijcie nam link na press@tofifest.pl. W następnym odcinku "Niewietrzonych klipów" grupy ZOO i Upside Down.

Komentarze