Weekend w kinie studyjnym, vol.9: Siatkarze i nowe "Once"

Czas zaprosić na weekendowe filmy do kin studyjnych.  Nasz dział zapraszania rusza więc do akcji. 

Na ekranie film o siatkarzach "Drużyna" Michała Bielawskiego i "Zacznijmy od nowa" Johna Carney'a
Są też extra-bonusy...Drużyna
(KINO CENTRUM, reż. Michał Bielawski, Polska 2014, 80`)

  

Za moment Mistrzostwa Świata w Siatkówce dlatego film ten wpina się doskonale w swój czas. Drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten sezon? 

Zacznijmy od nowa 
(KINO CENTRUM, reż. John Carney, USA 2014, 104`)

  

"Drugie 'Once'" mówią krytycy. Reżyser ten sam, tematyka także podobna, efekt równie udany. "Zabawny i wiarygodny emocjonalnie film" - dodają. Ona – Gretta (Keira Knightley), początkująca piosenkarka i kompozytorka, znalazła się w Nowym Jorku, bo towarzyszy swemu chłopakowi (Levine) – wziętemu muzykowi, negocjującemu kontrakt życia. Są piękni, szczęśliwi, bogaci, świat zdaje się leżeć u ich stóp! On (Mark Ruffalo), mieszkający od lat na Manhattanie producent muzyczny, powoli traci kontakt z rzeczywistością… Rozstał się z żoną (Keener), jego kontakt z dorastającą córką (Steinfeld) słabnie, a do tego właśnie wyrzucono go z pracy. Wizyta w małej knajpie, w której występuje Gretta, na zawsze odmieni życie tych dwojga…

Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive) 
(KINO ORZEŁ, reż. Jim Jarmusch, USA 2013, 123 min)

  

"Jarmusch stworzył dramat egzystencjalny, w którym świat jawi się jako pasmo niekończącej się udręki. Ale jednocześnie to właśnie ten ból, ciągły kryzys są źródłem rozwoju cywilizacji" - pisał w Filmweb.pl Marcin Pietrzyk. "Only Lovers Left Alive" to opowieść o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej – Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy – Ava (Wasikowska). jest tylko jedno "ale". Adam i Ewa są... wampirami. 

EXTRA-BONUSY 
Kina studyjne przypominają wakacyjnie, jako extra-bonus, dwa wciąż zbyt rzadko oglądane w krajowych kinach filmy. 

Dziewczyna z szafy 
(KINO CENTRUM, reż. Bodo Kox, Polska 2013, 90`) Bezapelacyjny zwycięzca Tofifest'2013. Zdobywca 40 nagród na światowych festiwalach. Za główną rolę Piotr Głowacki dostał nagrodę Cybulskiego. "Dziewczyna z szafy" to prawdziwy blockbuster kina artystycznego w Europie. Debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego - Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w "80 milionach" Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w "Rain Manie") i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca w kinie Magdalena Różańska). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi. 

Przed północą 
(KINO CENTRUM, reż. Richard Linklater, USA 2014, 108`) 
Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś? Reżyser filmu "Przed wschodem słońca" i "Przed zachodem słońca" przedstawia ostatnią część trylogii okrzykniętej przez krytyków największym romansem współczesnego kina, w którym swoje życiowe role zagrali Julie Delpy i Ethan Hawke