Kazik i Robert Brylewski w filmie o legendarnym Ziggy Dust

Blog Tofifest informuje o tym jako pierwszy! Dobiega końca realizacja kręconego w Toruniu filmu dokumentalnego o muzyku Zbyszku "Ziggy Dust" Cołbeckim. Reżyseruje go nagradzany w kraju i na świecie niezależny filmowiec z Torunia Ryszard Kruk. W filmie o Ziggym opowiadać będzie m.in Kazik Staszewski, ale także Robert Brylewski (Armia, Izrael), Yach Paszkiewicz oraz członkowie legendy polskiego punka - toruńskich grup Rejestracja i Bikini, w których grał Ziggy: Tomek "Siata" Siatka i żona Kazika - Anna Staszewska.

Zbyszek "Ziggy" Cołbecki
"Jestem obecnie na etapie zakończenia zdjęć i rozpoczęcia montażu. Premiera filmu nastąpi na Festiwalu Sztuki Faktu w kwietniu 2015 roku w Toruniu" - mówi Kruk. Film pojawi się też w programie Tofifest 2015. Bohaterem filmu jest Zbigniew Cołbecki. Muzyk, obywatel Europy, postać barwna i zaskakująca. Swego czasu gwiazda światowego internetu, znana jako "Ziggy Dust - Tańczący Zamiatacz". Był czas gdy Ziggy zamiatał londyńskie ulice, ale robił to w sposób niebywały - tańcząc skomplikowane układy, co szybko trafiło na YouTube i przyniosło mu status internetowego celebryty. W filmie Kruka nie koncentrujemy się na tym, popularnym, ale przecież jedynie epizodzie, w życiu artysty. Śledzimy losy bohatera już od późnych lat 70-tych, gdy grał m.in. w Bikini i Rejestracji, po czasy współczesne. Zobaczymy i usłyszymy osoby związane ze Zbyszkiem i jego twórczością, poza wymienionymi szczególnie ciekawie zapowiadają się rozmowy z twórcą legendy klubu Od Nowa, człowiekiem który jako pierwszy otoczył opieką słynną Republikę - Waldemarem Rudzieckim oraz Wojtkiem Gałkiem - twórcą kultowej dla wielu, nieistniejącej już niestety, artystycznej wyspy w centrum Torunia - Piwnicy Pod Aniołem.


Film to nie tylko historia konkretnego muzyka. To opowieść o historii ostatnich 40 lat  Polski i Europy z punktu widzenia zwykłego i niezwykłego zarazem mieszkańca Torunia, a potem Europy. To
historia życiowych wyborów i losów jednostki w zmieniającej się Europie. "Ten
projekt jest dla mnie ważny również ze względów osobistych, ponieważ dotyczy ludzi, czasów i muzyki, które mnie ukształtowały" - mówi Kruk.

zdjęcia do filmu - rozmowa z Robertem Brylewskim

To nie pierwsze dzieło Kruka dotykające wątków muzycznych. Dwa lata temu nakręcił pełnometrażowy film dokumentujący życie środowiska muzycznego Torunia "Homo Musicus". Najwazniejszym filmem Kruka jest jednak dokumentalny "Taksówkarz" o najstarszym polskim taksiarzu Henryku Janickim, który przez 50 lat przemierzał ulice Torunia. Film nagrodzono w Brazylii, Estonii i na wielu festiwalach w Polsce.
Teraz czekamy na "Ziggy'ego".
ekipa filmowa na planie


Komentarze

Prześlij komentarz