Randka w ciemno tak samo udana w Zagrzebiu i w Genewie

Grand Prix dla najlepszego filmu fabularnego festiwali w Zagrzebiu i w Genewie trafiło w ręce Levana Koguashvili, reżysera filmu "Randka w ciemno" (Blind dates / Shemtkhveviti paemnebi). To kolejny sukces tego obrazu znanego z konkursu głównego Tofifest 2014. Można w ciemno obstawiać, że Gruzin zajdzie bardzo wysoko w filmowym świecie.


W Gruzji chaos polityczny, a gruzińskie kino radzi sobie coraz lepiej. To chyba w ogóle jakiś znak czasu, że im w kraju gorzej tym filmowcom bardziej "się chce". Przykłady? Obecna Nowa Fala Grecka czy Nowe Kino Rumuńskie sprzed wejścia Rumunii do Unii Europejskiej. No i nasze niegdysiejsze Szkoła Polska i Kino Moralnego Niepokoju. Nagrody dla "Randki w ciemno" na Zagreb Film Festival i "Kino" - Films from Russia and Beyond, to kolejne trofea tego obrazu. Jury w Zagrzebiu nagrodę przyznało za "prostotę, oryginalność, świetne zrealizowanie znakomitego scenariusza, kreacje aktorskie i głęboki humanizm tego filmu".


Humanizm w historii o dwóch zdołowanych kryzysem "czterdziestki" samotnych facetach? A jakże! Pokazany podczas tegorocznego Tofifest w konkursie głównym film jest komediodramatem, zderzającym silne kobiety ze smutnymi mężczyznami. W tajniki duszy współczesnego czterdziestolatka wprowadzają nas dwaj przyjaciele - szkolny nauczyciel historii Sandro i Iva, były piłkarz, a obecnie trener żeńskiej drużyny. Poznali się jako dzieciaki, a dziś ci łysiejący kawalerowie uczą dzieci w tej samej podstawówce i zmagają się z tym samym problemem: czwarty krzyżyk na karku, a życiowej partnerki brak. Receptą ma stać się zaaranżowana przez Internet randka w ciemno.
Ta filmowa opowieść o poszukiwaniu miłości prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością i uwagą generując kolejne komiczne sytuacje.

Klimat filmu docenili już wcześniej jurorzy prestiżowego Sofia IFF (Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, nagroda FIPRESCI), GoEast Festival w Wiesbaden (Nagroda dla najlepszego reżysera) oraz Lecce Filmfestival (Golden Olive Tree). "Randka w ciemno" była tea nominowana do Tokyo Grand Prix na Tokyo IFF oraz Louve d'Or na Montréal Festival of New Cinema.

Tegoroczny start w konkursie głównym On Air był trzecią wizytą Koguashvili’ego na festiwalu Tofifest. Wcześniej pokazał w Toruniu debiut fabularny "Street days" ("Kuchis dgeebi", 2010) i krótki metraż dokumentalny "A woman from Georgia" (2009).