Slavoj Žižek wspiera film o bezlitosnych nastolatkach

Znany z konkursu ON AIR Tofifest 2014 słoweński "Klasowy wróg" ("Razredni Sovražnik/Class Enemy") zyskał wielkiego sojusznika w walce o LUX Film Prize w osobie słynnego filozofa Slavoja Žižka. Obraz w reżyserii Roka Bičeka 17 grudnia ma szansę zdobyć filmową nagrodę Parlamentu Europejskiego. Konkuruje między innymi z polską "Idą". Oba filmy możecie wesprzeć w głosowaniu internautów.

"Twierdzę, że ten film powinien być przedstawiony nie tylko we wszystkich szkołach podstawowych i średnich, ale również we wszystkich parlamentach europejskich, a zwłaszcza parlamentarzystom w Strasburgu jeśli chcą wykonywać swoją pracę prawidłowo!" - grzmi słynny Slavoj Žižek o "Klasowym wrogu".


To wielkie wsparcie w walce o LUX Film Prize - nagrodę Parlamentu Europejskiego przyznawaną najciekawszym europejskim filmom. W tym roku poza "Klasowym wrogiem" otrzymać może ją również m.in. polska "Ida". To kolejna nominacja dla słoweńskiego filmu. Jest też oficjalnym kandydatem Słowenii do Oscara. Film jest osadzoną w realiach współczesnej słoweńskiej szkoły historią dramatu, do jakiego dochodzi na linii uczniowie – jeden z nauczycieli. Uczący języka niemieckiego nauczyciel jest najbardziej znienawidzonym wykładowcą w jednej ze szkolnych klas. Po samobójstwie jednej z uczennic, cała klasa obarcza go odpowiedzialnością za jej śmierć. Kiedy uczniowie wreszcie zdają sobie sprawę, że nie wszystko jest tak czarno-białe, tak jak wcześniej sądzili, jest już za późno... Reżyser filmu mówi: "W filmie, samobójstwo jest jedynie momentem wyzwolenia zdarzeń, które rozsadzą granice murów szkolnych i są odzwierciedleniem dzisiejszego ogólnego klimatu społecznego. Ekstremalna sytuacja pokazuje przepaść pomiędzy dwoma, bardzo różnymi pokoleniami - obecnych nastolatków i ludzi urodzonych w latach 60. i 70. XX wieku - która tylko pogłębia tragedię" - mówi Biček.


Słoweński reżyser uważa, że sztuka filmowa powinna odnosić się do życia ludzi zamieszkujących dany kraj, ale mieć takze uniwersalny wymiar zrozumiały dla społeczności globalnej. Dlatego oparł
film na faktach: "W filmie osiągnąłem to poprzez ukazanie mikroświata uczniów szkoły średniej, którzy stanowią pokolenie skrajnie podatne na ciosy. Dzięki temu są oni bardzo wrażliwi, czy tego chcą czy nie, na wszystko co ich dotyka bezpośrednio i to, co dzieje się wokół nich”. Co ciekawe, na muzykę tworzącą ilustrację dla obrazu Biček wybrał kompozycje Fryderyka Chopina.

"Wróg klasowy" na 70. MFF w Wenecji otrzymał Best Film Award w ramach International Film Critics Week. Film nagrodzono też na MFF w Bratysławie (GRAND PRIX i Nagroda FIPRESCI), MFF w Wilnie (Nagroda dla Najlepszego Aktora, nagroda CICAE) oraz pięcioma słoweńskimi Nagrodami Filmowymi Vesna.

Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX przyznawana jest od siedmiu lat. Nagradzane są filmy, które "ukazują bogactwo i różnorodność kultur zjednoczonej Europy, a jednocześnie uniwersalne wartości Europejczyków. Poruszają one sprawy dotyczące ich życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwań własnej tożsamości" - głosi regulamin. Mówiąc krótko, dokładnie ten sam profil co linia doboru konkursowego na Tofifest.

Prezentacje finałowych filmów odbywają się na przełomie jesieni i zimy we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Napisy dialogowe, dostępne w 24 językach urzędowych Unii, są częścią Nagrody ufundowanej przez Parlament Europejski. Tegorocznego zwycięzcę posłowie do Parlamentu Europejskiego wyłonią 17 grudnia. W tym roku, już po raz drugi, również widzowie będą mogli wybrać swój ulubiony film. Wśród głosujących wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma zaproszenie na festiwal filmowy w Karlowych Warach w 2015 r. Głosy można oddawać na stronach: http://www.luxprize.eu/ oraz https://www.facebook.com/LUX.Cinema.Prize. Wspierajcie wiec "Idę" lub "Wroga klasowego", a pojedziecie do Karlovych!