Piskozub, Jasiński, Buława - nagrody dla Bydgoszczan

Dobre wieści do nas płyną. Filmy Bydgoskiej Kroniki Filmowej zdobywają nagrody. Przypadły one reżyserom Maciejowi Jasińskiemu, Jarosławowi Piskozubowi i Mateuszowi Buławie.

Nasi mistrzowie - Maciej Jasiński, Jarosław Piskozub i Mateusz Buława

Fabularny "Azyl" w reżyserii Macieja Jasińskiego i Jarosława Piskozuba wygrał XXVII Wielkopolskie Porównania Filmowe w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Film opowiada o młodym mężczyźnie po traumatycznych przejściach, który zostaje odrzucony przez otoczenie i nie potrafi odnaleźć spokoju. Bohater postanawia uciec od cywilizacji. Czy tytułowym "Azylem" okaże się las? Młodzi reżyserzy - Jasiński i Piskozub - byli już wielokrotnie nagradzani w kraju i zagranicą za dwa dokumentalne krótkie metraże „Czarna niedziela” i „List z rzeki”. „Azyl” jest ich pierwszą, wspólną fabułą. W roli głównej występuje Jakub Herold.


Nagrodę zdobył też nowy dokument krótkometrażowy nastoletniego reżysera z BKF-u, Mateusza Buławy. Film "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" otrzymał Grand Prix na 13. Festiwalu Filmowym w Kochanowskim w Warszawie. Film nagrodzono za "sugestywny i dojrzały obraz o umieraniu i jego konsekwencjach". Warte nagród!


Warto dodać, że poprzedni film Mateusza - "Motylkowy Szpital" oficjalnie można już oglądać na youtube.

  

Film prezentowaliśmy na 12. edycji Tofifest. Opowiada o dwóch chłopców z walczących w jednym z bydgoskich szpitali z chorobą nowotworową. To niezwykłe, emocjonalne świadectwo o chłopcach zmagających się z nowotworem w bydgoskim szpitalu. Wzruszająca, wymagająca wielkiej cierpliwości i delikatności przy realizacji, opowieść o osobistych przeżyciach.

Producentami wszystkich trzech filmów są Bydgoska Kronika Filmowa i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.