Młodzi reżyserzy z Bydgoszczy zbierają nagrody i... stare taśmy

"Azyl"
Nieformalna, szkoła filmowa - Bydgoska Kronika Filmowa - zdobywa kolejne nagrody. Tym razem na festiwalach w Warszawie i Poznaniu. BKF otwiera też unikalną akcję „Bydgoszcz na taśmie”, mającą uratować filmowe zapisy życia Bydgoszczy z dawnych lat.

Nagrody przywieźli twórcy trzech bekaefowych filmów. Swoją pierwszą nagrodę zdobyła
uczestniczka obecnego rocznika kursu dokumentalnego BKF-u, Monika Dróżdż, której krótki metraż "Paczka balonów" zdobył II miejsce i Srebrną Praską Kliszę na VIII Praskim Festiwalu Filmowym w Warszawie. W jury zasiadali m.in. aktorzy teatralni i filmowi znani z takich produkcji jak: "Bogowie", "Miasto 44" czy "Jack Strong".

Dwie główne nagrody zdobył swoim najnowszym filmem Mateusz Buława. "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" wygrał Nagrodę Główną na tegorocznym Szarlotka Film Festiwal w Skierniewicach oraz Grand Prix na 13. Festiwalu Filmowym w Kochanowskim w Warszawie.


Dodajmy, że pierwszy film Buławy "Motylkowy szpital" (konkurs Lokalizacje 2014, MFF Tofifest), opowieść o dzieciach chorych na raka leżących w jednym z bydgoskich szpitali, również przyniósł nastoletniemu filmowcowi dwie nagrody. 

"Azyl" w Poznaniu

Nagrodę Główną na Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu zdobył z kolei "Azyl" duetu Maciej Jasiński - Jarosław Piskozub. Młodzi reżyserzy są już utytułowanymi twórcami. Ich krótkie metraże zrealizowane w ramach BKF i prezentowane na MFF Tofifest - "Czarna niedziela" i "List z rzeki", zdobyły wiele nagród w Polsce i zagranicą.


Bydgoska Kronika Filmowa funkcjonuje przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Co roku jej założyciele i mentorzy - Maciej Cuske i Marcin Sauter - przyjmują pod swoje skrzydła kolejną grupę młodych adeptów, których uczą kina dokumentalnego. Filmy BKF zdobyły kilkadziesiąt nagród na festiwalach w kraju i poza granicami. 

Kronika uruchamia w tej chwili swój nowy projekt: "Bydgoszcz na Taśmie". Poprzez tę akcję dokumentaliści BKF-u chcą skatalogować i zdigitalizować materiały dotyczące Bydgoszczy, zachowane na taśmie celuloidowej. O ich udostępnienie i wyciągnięcie z zakurzonych szaf i pudełek proszą wszystkich Bydgoszczan. Najciekawsze i najcenniejsze nagrania zostaną odrestaurowane i zaprezentowane na Otwartym Pokazie Filmowym w Kinie Orzeł. Jeżeli posiadacie stare filmowe nagrania opowiadające o życiu Bydgoszczy i Bydgoszczan skontaktujcie się z BKF-em pod tym numerem telefonu 698-030-208 


 

Komentarze