TOFIFEST 2015: filmy Konkursu Głównego On Air, cz. 3

MFF Tofifest 2015 zaczyna się już za kilka dni. Dziś prezentujemy ostatnią część filmów z Konkursu Głównego On Air. Zapraszamy do Torunia!

Viaje, reż. Paz Fabrega

Islandzka opowieść / Rams
reż. Grímur Hákonarson

“Rams” to lekko oniryczna historia dwóch braci, którzy przez 40 lat nie rozmawiają ze sobą. Dopiero, gdy przychodzi im ocalić ich największy dorobek życia - hodowane przez nich owce - podejmują próby odnowienia relacji. Choć dzielą ze sobą ziemię i styl życia, Gummi i Kiddi nie odzywają się do siebie od prawie czterech dekad. Wyrok śmierci, jakim jest choroba dziesiątkująca owce, będące głównym źródłem zarobku, motywuje braci do wspólnej walki o przetrwanie i godność. Nagrodzony w Cannes, prezentowany także na Festiwalu w Toronto islandzki dramat Hákonarsona jest mocnym kandydatem Islandii do Oscara. Wzbogacony o piękne zdjęcia, ukazuje trudność odbudowywania utraconych relacji i zmaganie jednostki z klęską.


Sleeping giant
reż. Andrew Cividino

Film przedstawia historię nastoletniego Adama, spędzającego wakacje z rodzicami. Życie chłopca zmienia się, gdy spotyka Riley i Nate, rówieśników kochających górską wspinaczkę i ryzykowne skoki do wody. Przyjaźń, jaka rodzi się między chłopcami, staje się największym sprawdzianem zaufania i odwagi, zmieniając chłopców na zawsze. Obraz podejmuje ważne wątki prób zmierzenia się z męskością, własną seksualnością, a także temat prawdziwej przyjaźni i śmierci. Odważny, bezkompromisowy film o dojrzewaniu w cieniu niefortunnych zdarzeń. Dzieło kanadyjskiego twórcy, Andrew Cividino, otrzymało nagrodę za reżyserię na tegorocznym Festiwalu w Toronto. „Sleeping Giant” jest rozwinięciem historii, jaką reżyser  podjął w krótkometrażowym filmie o tym samym tytule w 2013 roku.


Viaje 
reż. Paz Fabrega

Stonowany, utrzymany w odcieniach czerni i bieli film młodej scenarzystki i reżyserki, Paz Fabregi, to historia spontanicznej relacji, jaką nawiązują Luciana i Pedro. Po przypadkowym spotkaniu na imprezie, para wyrusza w podróż, która wiedzie w głąb lasów Kostaryki. Tam, obozując pod gwiazdami, kontemplują piękno przyrody oraz prowadzą długie rozmowy, wymieniając się życiowymi doświadczeniami i rozterkami. Między bohaterami stopniowo rodzi się namiętność, którą reżyserka ukazuje w nieszablonowy, młodzieńczy sposób. Na uwagę zasługują nie tylko piękne zdjęcia, ale także muzyka – bogate kompozycje Alejandro Fernandeza, w których pobrzmiewają dźwięki pianina, bębenków, banjo, a także klaskania dłoni, idealnie wpisują się w rytm emocji, jakie towarzyszą bohaterom. W rolach głównych: Kattia Gonzalez i Fernando Bolaños.


You carry me (Ti mene nosis) 
reż. Ivona Juka

Debiut fabularny chorwackiej reżyserki. “You carry me” to film opowiadający o losach kilku postaci, splatających się ze sobą podczas kręcenia serialu „Więźniowie szczęścia”. Jedna z nich jest zaniedbaną dziewczyną, która marzy o karierze sportowej, kolejna – dyrektorem opery mydlanej, po godzinach opiekującym się swoim chorym na Alzheimera ojcem.  Jeszcze inna walczy o akceptację niechcianej ciąży. Reżyserka tworzy barwny obraz silnych osobowości, z których każda desperacko próbuje ocalić własne marzenia w trudnym, stawiającym liczne poprzeczki świecie. Obsada „You carry me” to niezwykłe połączenie czołówki aktorów z ojczyzny reżyserki z zaskakującymi swoją autentycznością amatorami, którzy również znaleźli w filmie swoje miejsce. Porównywany do „Crash” czy „21 gram” obraz Ivony Juki to także odważna i wyrazista ilustracja współczesnego społeczeństwa chorwackiego. Zdjęcia zostały nakręcone w Zagrzebiu, stolicy kraju.