Animująca Natalia. #tofilove: Natalia Oliwiak
Dziś w naszym cyklu przedstawiającym ciekawe postaci filmowe związane z Kujawami i Pomorzem, Toruniem i Bydgoszczą - animatorka Natalia Oliwiak. 

Spod jej rąk wyszły między innymi animacje prezentowane w toruńskim Planetarium. Natalia wywodzi się z leżącego nad Odrą Kostrzyna. Przede wszystkim jest malarką. Zapytana o swoje
malarstwo mówi, że szuka tego, co nazywane jest inspiracją. Dla niej to uchwycenie chwili, emocji efekt długich rozmyślań, film, muzyka. Pewnie dlatego jej prace są tak różnorodne zarówno w formie jak i pod względem treści. 

Oprócz malarstwa zajmuje się fotografią, animacją, grafiką, video. Stworzyła kilka filmów krótkometrażowych, spotów, animacji. W 2005 roku rozpoczęła naukę w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, a od 2006 roku studiowała Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności Media Rysunkowe. 

To właśnie okres studiów zbliżył Natalię z naszym miastem. Otrzymała nawet Stypendium Miasta Torunia z przeznaczeniem na wykonanie animacji w technologii fulldome, czyli do wyświetlania pod kopułą planetarium. Animacja powstała na bazie nagrań i zdjęć sferycznych mało znanych miejsc Torunia. Za stworzenie muzyki i dźwięku do animacji Natalii Oliwiak odpowiadał inny stypendysta prezydenta - Jędrzej Rochecki. To ważne, bo muzyka i dźwięk dopełniają animację poprzez rozmaite efekty synchroniczne, dźwięki nagrywane w różnych zakątkach Torunia oraz muzykę wykonywaną na żywo. 

Kręgi czasu, 2011 
Natalia Oliwiak wygrała także konkurs filmowy "Nakręć zmiany" spotem "Toruń wczoraj i dziś"Podczas Tofifest 2015 pokazała w konkursie Lokalizacje ciekawą formalnie animację Cüstrin - dzisiejszy Kostrzyn”, ożywiającą przedwojenny, niemiecki Cüstrin, który w 100% zmiotła z powierzchni ziemi radziecka ofensywa w 1945 roku. Dziś na miejscu starego miasta zachowały się jedynie zarysy fundamentów, fragmenty bruku i ślady po ulicach.


Czekamy na kolejne filmy Natalii.