Lena, która lubi Julianne Moore. #tofilove: Lena Frankiewicz

 
Lena Frankiewicz (fot. agencja reprezentująca aktorkę)

Kim jest Lena? Rodowita torunianka, aktorka znana z wielu seriali i filmów oraz sceny teatralnej. W teatrze także reżyseruje. Zapraszamy na kolejny odcinek serii odkryć Tofifestu, który systematycznie przybliża Wam kolejne postaci kina, filmu i telewizji wywodzące się z regionu kujawsko – pomorskiego. Dziś Lena Frankiewicz.

Utalentowana młoda aktorka wywodząca się z naszego regionu. Znana szerokiemu widzowi z ról w
popularnych serialach. Ostatnio najczęściej oglądaliśmy ją w realizowanym częściowo w Bydgoszczy „Prawie Agaty”.

Wiele o Lenie mówi ankieta jaką znaleźć można stronie jej rodzimego Teatru Studio. Już pierwsza odpowiedź Leny budzi zainteresowanie. Na pytanie „Kiedy słyszę słowo aktor myślę...?” odpowiada bowiem: „Adwokat Diabła”. Wzorami aktorstwa dla Leny są Julianne Moore (za rolę w "Godzinach"), Tilda Swinton i Kalina Jędrusik (za udział w "Lekarstwie na miłość").

Lena kocha prozę Trumana Capote i film "Odyseja kosmiczna 2001", a także "Pociąg" i "Drive". Jak to w ankiecie bywa, padają pytania dziwne. "Gdybym nie była tym, kim jestem, byłabym - "muzykiem", "Gdybym mogła urodzić się jako fikcyjna postać, byłabym... smokiem"

Lena Frankiewicz w "Przyjaciółkach"


Frankiewicz nie przecenia sukcesu, uznając go za "bardzo miłą laurkę", a porażkę za "lekcję". A chyba najmocniej charakteryzuje ją to, że nie uznaje istnienia zwrotu "te go się nie da". Kolorowe magazyny i serwisy life-style polubiły toruniankę. Możemy na przykład odwiedzić jej mieszkanie na warszawskim Powiślu. Domoplus.pl zdradza, że Lena uwielbia klimat lat sześćdziesiątych.

Tu wizyta w warszawskim mieszkaniu Leny 

No ale chyba czas na jakiś bardziej uporządkowany biogram. Lena Anna Frankiewicz z domu Skrzypczak urodziła się 30 września 1979 roku w Toruniu. W 1998 roku ukończyła toruńską Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie fortepianu, a w 2002 z wyróżnieniem zakończyła studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Studiowała także na Wydziale Wokalnym we Wrocławskiej Szkole Jazzu.

Na początku swojej kariery scenicznej (2000-2002) gościnnie występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a od 2002 roku przeniosła się do Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Obecnie jest związana z Teatrem Studio. Ekranowym debiutem Leny była etiuda szkolna z 2001 „Upadanie”.

Potem jej kariera poszła zdecydowanie w stronę srebrnego ekranu. Telewidzowie znają Lenę z ról w serialach „Pierwsza Miłość”, "Pensjonat pod Różą", „Fala zbrodni" i „Prawo Agaty”. Pojawiała się także w odcinkach seriali „Przyjaciółki”, „Hotel 52”, „Kryminalni”, „Na kocią łapę”, „Wydział zabójstw”, „Biuro kryminalne”.

Warto dodać, że Torunianka jest również wokalistką jazzową. Występowała między innymi we wrocławskim spektaklu "Amerykański blues" w reżyserii Krystyny w Meissner, przez wiele lat dyrektorki toruńskiego teatru Wilama Horzycy. 

Komentarze

Prześlij komentarz