"Ziggy Dust" zdobywa Kraków. Toruński film na największym festiwalu kina dokumentalnego

Ryszard Kruk i plakat filmu : fot. naszemiasto.pl
Na pohybel wątpiącym Ryszard Kruk i jego "Ziggy Dust" idą jak taran naprzód. Film który zdobył w 2015 roku naszego Złotego Anioła Tofifest w konkursie Lokalizacje, został zakwalifikowany do największego w kraju festiwalu kina dokumentalnego. W Krakowskim Festiwalu Filmowym "Ziggy" wystartuje w sekcji Panorama Filmu Polskiego.

"Jest mi miło poinformować, że film „Ziggy Dust” został zakwalifikowany do sekcji
pozakonkursowej PANORAMA FILMU POLSKIEGO 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego". Ten lakoniczny mail od Ryszarda bardzo nas ucieszył. Nie dalej niż w październiku 2015, podczas 13. edycji festiwalu filmowego Tofifest, Ryszard odbierał bowiem Złotego Anioła za zwycięstwo w sekcji Lokalizacje. My od początku sekundowaliśmy filmowi Ryszarda. Organizując m. in. w prowadzonym przez Kafkę Jaworską (szefową Tofi) regularne pokazy filmu w Kinie Centrum.


"Ziggy Dust" opowiada o niezwykle barwnej postaci. Zbyszku Cołbeckim, muzyku, DJ'u, a nawet... zamiataczu ulic. Film Ryszarda opowiada historię Zbyszka od lat 80. gdy w Toruniu współtworzył
ruch punk-rockowy, zakładając między innymi legendarną kapelę "Bikini". Prowadzi nas poprzez słynne DJ'skie sety w Piwnicy Pod Aniołem, do narodzin tytułowego Ziggy Dusta - "tańczącego zamiatacza" londyńskich ulic, gwiazdy YouTube'a. W filmie, o toruńskim muzyku opowiadają m.in. Kazik i Anna Staszewscy, Yach Paszkiewicz czy Pawel "Konjo" Konnak.

Wato dodać, że Torunianie mogli oglądać film dzięki regularnym pokazom zorganizowanym  przez kuratorkę Kina Centrum w CSW w Toruniu, Kafkę Jaworska, która konsekwentnie zapewniała filmom tworzonym przez toruńskich reżyserów, regularne wyświetlanie ich produkcji. Kontynuowała w ten sposób tradycje przedwojennego Kina Orzeł przy ulicy Strumykowej, zlikwidowanego przez developera w 2008 roku. 

W Kinie Centrum pokazywano m.in. z dużym powodzeniem - dzieła Torunian, "Doktor Otton" Łukasza Karwowskiego oraz unikatowy, przedwojenny film Bogusława Magiery "Spacer po Toruniu 1939".

A my czekamy, pomiędzy 29 maja, a 5 czerwca "Ziggy Dust" jedzie zdobywać Kraków!

#tofilove


Komentarze

  1. "Organizując m. in. w prowadzonym przez Kafkę Jaworską (szefową Tofi) regularne pokazy filmu w Kinie Centrum."
    Ojjjj... Zagmatwany ten szyk wyrazów....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz