Młodzi filmowcy z Bydgoszczy wynoszą festiwalowe nagrody koszami

„Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske, Jacek i Oskar Gollobowie (fot. Szkoła Wajdy)
Grand Prix OKFA 2016 im. Stanisława Pulsa dla filmu „Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske. Nagrody dla Mateusza Buławy i Karoliny Biesiackiej. Filmy młodych twórców z Bydgoskiej Kroniki Filmowej w ten weekend zdobyły wiele nagród.

Konin zdobyty! 

Z najstarszego polskiego festiwalu filmowego, konińskiej 62. OKFA, Grand Prix przywiózł krótkometrażowy „Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske. Film to intymny portret relacji ojca z synem. Słynnego żużlowca Jacka Golloba z młodym żużlowcem Oskarem Gollobem.

Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsce na wsparcie i troskę.

Film Cuskego, "studenta" nieformalnej szkoły filmowej Bydgoskiej Kroniki Filmowej działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, powstał w ramach programu Szkoły Wajdy - Przedszkole Filmowe.

Z OKFA wyróżnienie dla swojego filmu „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” przywiózł też Mateusz Buława.  


Białystok też

BKF-owcy zdobyli też nagrody na Festiwalu Anim@kcja w Białymstoku. Drugie miejsce w kategorii Dokument zdobył wspomniany film Mateusza Buławy, a trzecie miejsce kolejny film Stanisława Cuske - "Pod żaglami".

Trzecie miejsce w kategorii Dokument konkursu młodzieżowego zdobyła "młodziczka" z BKF-u, Karolina Biesiacka za short "Cisza".