"Wyrębany" klip! TFM ocenia klipy #4: Wyrąb Lasu "Rozpruwacz"

Adam Krotofil w "Rozpruwaczu"
"Ściółka płonie! Rewolucja zwierząt rozpoczęta". Tak pojechanego klipu, zrobionego za tak małe pieniądze dawno nie widziałem. Aleksandrowsko - toruńska ekipa kosi konkurencję.

Ocena : 5.2 (skala 1-6)

Obejrzyjcie ten klip. Może zdziwi was taka wysoka ocena, wyższa niż w przypadku wielu "max
profeska" klipów, ale tutaj propsy należą się za wulkan entuzjazmu. Widać że chłopaki bawią się tym co robią i tworzą konkretną konwencję, której się trzymają. A to w filmie, bo klip to też film, bardzo ważne.


Klip "Wyrębu lasu" wystylizowany jest na obraz jaki znamy z taśm VHS z końca lat 80. Obejrzany 100 razy "Rambo" własnie tak rozpływał się i falował. Dopasowane do tej stylówy jest nawet liternictwo.


Chłopaki przebrani w stroje Zająca (wokal), Misia, Małpy i Pszczoły niszczą człowieka (w jego roli manekin wypożyczony od toruńskiej Galerii Miłość) i rozbijają las pod Aleksandrowem Kujawskim od środka.


Nie ma tu majstersztyków operatorskich, podejrzewam że klip kręcono metodami domowymi, pardon! - leśnymi (chociaż operatorów była aż trójka). Wysoka ocena tego klipu podyktowana jest jednym kryterium. Klip powinien być zarówno idealną ilustracją muzyki, jak i samodzielną kreacją artystyczną. Tak jest w tym wypadku.

PS: Acha, "idealna ilustracja" nie oznacza tu klimatów jak z Zenka Martyniuka, gdzie jak śpiewa on "chodź tu mała", to faktycznie przychodzi jakaś farbowana "mała".


Oceniał Jarosław Jaworski, programer pasma Lokalizacje Tofifest Uwagi, pochwały, wyzwiska i złośliwości wysyłajcie na press@tofifest.pl

To był 4. odcinek serii: "Toffifest Film Magazine ocenia nowe klipy zespołów z Kujaw i Pomorza". Patrzymy co dzieje się w klipo-sferze od Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy. Od Inowrocławia do Grudziądza. Skala ocen od 1 do 6. Jeżeli macie ciekawy klip do oceny, podsyłajcie na press@tofifest.pl Niedługo kolejna część. Stay tuned!

***
Tyle o klipie. Poniżej trochę o zespole, który jest świeżynką na rynku, złożona jednak z nieco już nieświeżych (zawodowcy!) wykonawców. Co ważne - ich płytę możecie ściągnąć z sieci za free! Link poniżej.

"Wyrąb Lasu", mat. promocyjne
Chcemy zagłady ludzkości!

„Nazywamy się Wyrąb Lasu i jesteśmy zwierzętami, które przychodzą upomnieć się o swoje. Nasze roszczenia nie są wygórowane, są proste i można je zawrzeć w jednym zdaniu – chcemy zagłady ludzkości”żarliwym, rewolucyjnym tonem rozpoczyna swój manifest Zając, czyli Adam Krotofil, wokalista Wyrębu w wywiadzie dla portalu redbull.com.

Dziennikarz we wstępie porównuje grupę do morderczych zwierzątek z serialu "South Park". Zwierzątek, które bronią świata przed człowiekiem, czyli czystym złem.

Zresztą świetnie puentuje to wokalista Adam Krotofil: "co by sobie te zwierzęta pomyślały, gdyby miały świadomość głębszą niż mają, świadomość porównywalną do ludzkiej. Szybko doszliśmy do wniosku, że odpowiedź jest prosta – chciałyby… zaj**ać człowieka. Jest to jedyne założenie zespołu Wyrąb Lasu, jedyny dogmat".

Zespół występuje w zezwierzęconym składzie Zając - Adam Krotofil (teksty, wokal, gitara akustyczna), Pszczoła - Świstak Rogalski (bas, perkusja; take grupa Pchełki), Małpa - Michał Groszewski (bas, gitary, perkusja; także grupa Jesień), Niedźwiedź - Mateusz Stolnicki (elektronika, klawisze; także grupa Jesień). Gatunek muzyczny, który grają określili jako forest punk.

Uwaga, "wyrębana" płyta za FREE!!

Zwierzaki ujawniają swoje drapieżne i pełne grozy zamiary na płycie "Tylko sierść!", którą możesz ściągnąć jako MP3 za darmo z tego zagajnika: https://wyrablasu.bandcamp.com

Polecamy też wydawnictwo Złe Litery z Torunia, które wydało płytkę "Wyrębu"
Komentarze