Bunt to wolność. 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest rozpoczęty!

W tym roku mija 25 lat od premiery filmu „Thelma&Louise” Ridleya Scotta. Dzieła, które jest swoistym manifestem kobiecości, walką o równouprawienie i szacunek w brutalnym, męskim świecie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu sprawdzimy, czy temat wolności człowieka jest nadal aktualny pomimo upływu czasu i zmieniającej się obyczajowości. Tofifest po raz 14. porywa nas w ekscytującą podróż filmową ze szczyptą niepokorności w tle.

fot. Wojtek Szabelski (freepress.pl)

Chcemy potraktować ten film jako uniwersalny manifest wolności człowieka i na jego podstawie rozmawiać o tym, ile z tego buntu sprzed 25 lat zostało – tak Jarosław Jaworski rysował ideę 14. edycji festiwalu.

Widzowie będą mieli okazje obejrzeć cyfrowo odnowioną kopię filmu Ridleya Scotta oraz wziąć udział w debacie poświęconej wolności człowieka.
Podczas gali otwarcia zaprezentowane zostały filmy, które walczyć będą o nagrodę, Złotego Anioła, w czterech kategoriach: On Air – światowe debiuty, From Poland – polskie filmy fabularne, Shortcut – światowe filmy krótkometrażowe oraz Lokalizacje – filmy związane z regionem kujawsko-pomorskim. Filmy zostały wyselekcjonowane z 2800 zgłoszeń z ponad 60 krajów.

Buntownik z wyboru

W moim zawodzie pokora jest bardzo ważna, tak samo jak intuicja, konsekwencja, upór  i zdrowie. To są rzeczy dużo wazniejsze niż talent – tymi słowami zwracał się do publiczności Wojciech Smarzowski, odbierajac nagrodę Złotego Anioła za niepokorność twórczą dla wybitnego artysty europejskiego. Z całą pewnością jest to reżyser, którego cechuje upór i ogromna odwaga w doborze filmowych tematów. Wielokrotnie nagradzany za „Wesele”, „Dom zły”i „Różę”. Niedawno wszedł do kin jego nowy film, „Wołyń”, dotykający tematu brutalnego ataku nacjonalistów ukraińskich na Polaków w latach 1943-1944.

fot. Marcin Łaukajtys (FI)

Swoje chwalimy…

Nagrodę Flisaka dla wybitnych twórców kina i ekranu związanych z regionem kujawsko-pomorskim odebrała Katarzyna Żak, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także piosenkarka. Polskiej publiczności znana z seriali „Miodowe lata” i „Ranczo”.

Eklektyczna orkiestra

Galę zamknął koncert Steve’a Nash’a i jego Film Orchestry z udziałem gości: Natalii Nykiel i Tomasza Organka. Artyści zaprezentowali publiczności nowe aranżacje utworów Nino Roty, Hansa Zimmera i Krzysztofa Komedy. Steve Nash to twórca wyjątkowy, posiadający klasyczne wykształcenie muzyczne oraz tytuł mistrza świata DJ-ów federacj IDA. Do grona szerszej publiczności trafił dzięki projektowi Steve Nash Orchestra, łączący muzykę klasyczną z elektroniczną.

fot. Adrian Chmielewski (k35photo)

The journey is about to start

Pełen radości filmowej, pełen piękna ludzi filmu 14 MFFT uważam za otwarty – tak prezydent miasta Torunia – Michał Zalewski oficjalnie otworzył 9-dniową przygodę filmową.

Dagmara Borkowska