Reżyserka z konkursu regionalnego Tofifest z nowym filmem w Cannes!

"Najpiękniejsze fajerwerki ever"
Krótkometrażowy film fabularny "Najpiękniejsze fajerwerki ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego sekcji Semaine de la Ciritique. Na ubiegłorocznym Tofifest w sekcji Lokalizacje startowała "Ameryka" tej samej autorki, nakręcona w podwłocławskim Konecku.


Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Akcja filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast.

Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek. Czy film Terpińskiej ma szanse na sukces?

Ostra selekcja

Filmy w sekcji Semaine de la Ciritique oceniać będzie jury pod przewodnictwem brazylijskiego reżysera Klebera Mendonçy Filho w składzie: Diana Bustamante Escobar, Eric Kohn, Hania Mroué i Niels Schneider.


W Cannes odbędą się trzy pokazy z udziałem twórców. Ciekawe czy to pierwszy krok polskiej reżyserki na czerwony dywan, w otoczenie w jakim przechadzają się Gwiazdy Cannes. Fajnie byłoby gdyby film dostrzegł sam Pedro Almodovar. Cannes dla niego to jednak jury konkursu głównego. Ale poczekajmy cierpliwie.


"Ameryka" pod Koneckiem

"Ameryka" to historia dwóch nastolatek Anki i Dżastiny. Obie zabawiają się marzeniami o lepszym życiu. Nierozłączne przyjaciółki, znudzone codziennością, postanawiają przejechać się autostopem. Z początku niewinnie zapowiadająca się przygoda zamienia się dramat. Film w całości zrealizowano w podwłocławskiej gminie Koneck, która była jego współproducentem.

"Ameryka" zdobyła sporo nagród. Na 28th Filmfest Dresden 2016 (Niemcy) — Golden Horseman od Jury Młodych w konkursie międzynarodowym; 15. T-Mobile Nowe Horyzonty 2015 — nagroda specjalna w konkursie „Powiększenie”; 23 IFF Camerimage 2015 — Złota Kijanka za zdjęcia; 24 Art Film Fest (Słowacja) 2016 — Wyróżnienie Specjalne.

Aleksandra Terpińska to absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest reżyserką i scenarzystką filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków.

Więcej informacji o filmie.

Komentarze