Bydgoszcz i… Koneck mają szanse na zdobycie Nagród im. Jana Machulskiego

wręczenie Nagród im. Jana Machulskiego
Do 13. edycji Nagród przyznawanych filmom niezależnym i studenckim, nominowano 3 filmy związane z regionem kujawsko – pomorskim. Nominacji jest sporo, więc jeżeli dobrze pójdzie to nagrody powędrują do nas.


W kategorii „Najlepsza reżyseria” mamy aż dwie nominacje: Monika Pawluczuk za film „Koniec świata” współprodukowany przez bydgoski MCK w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa oraz Stanisław Cuske za film „Pod żaglami”. Staszek wychował się pod okiem ojca – Macieja i Marcina Sautera w Bydgoskiej Kronice Filmowej (także w MCK).„Koniec świata” nominowano także w kategoriach „Najlepszy montaż” (dla Agnieszki Glińskiej, Marcina Latarnika i Moniki Pawluczuk), „Najlepszy film dokumentalny”. Film zdobył w 2016 roku Złotego Anioła konkursu „Lokalizacje” Tofifest.

W trzech kategoriach nominowana jest Aleksandra Terpińska za film „Ameryka” (pokazywany w konkursie „Lokalizacje 2016”): „Najlepszy scenariusz”, „Najlepsze zdjęcia” (Przemysław Chruścielewski) i „Najlepszy montaż”. Obraz był realizowany w partnerstwie z kujawsko – pomorską gminą Koneck.

Ameryka / America trailer from aleksandra terpinska on Vimeo.


Warto dodać, że Aleksandra odniosła w tym roku spory sukces w Cannes swoim najnowszym filmem „Najlepsze fajerwerki ever” otrzymując wyróżnienie za najlepszy krótki metraż. Film startował też w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique.

Dodamy też, że w kategorii „Najlepsza aktorka” nominowana jest Magdalena Berus za film „Ciepło – zimno”. Magda odebrała kilka lat temu naszego Złotego Anioła dla Wschodzącego Talentu Europejskiego.


Stypendia w ramach akcji Filmowi1procent

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego co roku przyznawane są przez wybrane, polskie festiwale filmowe prezentujące repertuar tworzony poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.

W tym roku, OFFowa Akademia Filmowa - której członkiem dwukrotnie była szefowa Tofifest, Kafka Jaworska - wręczy nie tylko nagrody konkursowe. Wyróżni także najlepszych twórców przynzając im stypendium, powstałe w ramach akcji Filmowi1procent – funduszu tworzonego z darowizn przekazywanych w ramach 1% podatku.

Szczegóły akcji

Komentarze