Masz pomysł na film z Bydgoszczą w tle? Zgłoś się do II etapu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa.

BTF

Do 25 lipca trwa nabór projektów scenariuszowych do drugiego etapu BTF. Na zwycięzców czekają stypendia w wysokości 10 tys. zł. Tymczasem w organizującym BTF, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozpoczyna się niedługo cykl warsztatów dla triumfatorów pierwszego etapu programu. Poprowadzą je cenieni wykładowcy ze szkoły Wajdy Filip Marczewski i Maciej Sobieszczański.

W tym roku po raz pierwszy, BTF nie dofinansowywała filmów, ale przyznawała stypendia na napisanie scenariusza filmu dziejącego się w Bydgoszczy.

Kto wygrał pierwszy etap?

Stypendystami pierwszego etapu zostali: Bartosz Konstrat z filmem "Nasi bogowie noszą ortalionowe kurtki i kolekcjonują porysowane płyty winylowe", Agnieszka Magdalena Podkówka z filmem "Pokrzywy nad Brdą", Anna Furmanowicz z filmem "Proces bydgoski" i Arkadiusz Biedrzycki z filmem "We własnej osobie". Tytuł wolnego słuchacza z możliwością udziału w warsztatach otrzymał Jan Giedrojć z filmem "Asparagus".

Ale to nie koniec tegorocznego BTF! Podczas drugiego etapu programu rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK. Obaj stypendyści otrzymają też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem.

Aby zakwalifikować się do II etapu, należy złożyć scenariusz w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Oczywiście, scenariusz oparty o tematykę bydgoską. Zakończenie naboru nastąpi 17 lipca, a 25 lipca ogłoszone zostaną wyniki. Wnioski do drugiego etapu należy przesyłać na adres: wnioski.btf@mck-bydgoszcz.pl

Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z etapów I i II) poznamy 17 listopada. Uroczystość połączona będzie z obchodami 15-lecia WAJDASCHOOL .


15 celnych strzałów

Do tej pory, BTF wsparło produkcję 15 różnych filmów. Głównie to obrazy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicami, w tym Złotym Aniołem "Lokalizacji" na Tofifest 2016 (na końcu tego tekstu znajduje się szersza informacja o sukcesach BTF w Krakowie).

Po sukcesie tej formuły, w roku 2017 twórcy programu postanowili rozpocząć budowę bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle. „Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Bydgoszcz do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii” – mówi Arkadiusz Hapka, pomysłodawca BTF.

Faktycznie, poza jednym filmem "Sąsiedzi" w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, o mieście mówi jedynie średniometrażowy dokument „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” z 2013 roku (także Złoty Anioł "Lokalizacji" na Tofifest). Notabene wsparty także przez program BTF.

Znaczenie BTF podnosi niewątpliwie fakt, że partnerem strategiczny programu jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy – Wajdaschool. Warsztaty dla zwycięzców obu etapów BTF poprowadzą filmowcy i cenieni pedagodzy tej szkoły Maciej Sobieszczański („Performer”, „Zgoda”) i Filip Marczewski („Melodramat”, „Bez wstydu”).

OPERA O POLSCE TRAILER [STASIK / ZAGAJEWSKI] from Artur Zagajewski on Vimeo.

BTF w natarciu

Wyniki tegorocznego, prestiżowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyniosły nam dobre wieści. Dwa filmy zrealizowane w partnerstwie z bydgoskim MCK zostały dostrzeżone przez Jury. "Opera o Polsce" Piotra Stasika otrzymała wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a "Żalanasz – pusty brzeg" w reżyserii Marcina Sautera - nagrodę za najlepszy montaż dla Ziemowita Jaworskiego, Marcina Marczaka i Katarzyny Orzechowskiej w Konkursie Polskim.

Cieszy także nagroda dla najlepszej producentki w filmie dokumentalnym - Anny Gawlity, która wyprodukowała m.in. "Operę o Polsce". Ponadto w Krakowie odbył się pokaz filmu „Dramaty” Zviki Gregory Portnoy’a w sekcji Panorama Polska (także dofinansowanego z BTF). Dodajmy, że niedawno temu premierę polską miał film „How to destroy time machine” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.

Trzeba wspomnieć również o pokazie fragmentów filmu „Diagnoza” w reżyserii Ewy Podgórskiej w sekcji New Horizonts (przegląd najlepiej zapowiadających się filmów w fazie work-in-progress) na tegorocznym festiwalu w Cannes.

We wszystkich tych tytułach Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy partneruje dzięki programowi Bydgoska Tożsamość Filmowa. Praca z ostatnich 3 lat zaczyna być widoczna.


Wg informacji prasowej oprac. przez Biuro prasowe MCK i Arkadiusza Hapka


Kontakt w sprawie BTF‘2017
• Arkadiusz Hapka, koordynator programu BTF, Pracownia Kina i Filmu MCK Bydgoszcz: tel. 504 27.66.75, e-mail: arkadiusz.hapka@mck-bydgoszcz.pl
• Remigiusz Zawadzki, kurator Pracowni Kina i Filmu MCK Bydgoszcz tel. 509 401.888, e-mail: remigiusz.zet@gmail.com

Komentarze