Filmy z Serca Polski


"Filmy z Serca Polski 2" już w trasie

Festiwal Filmowy TOFIFEST ruszył z drugą edycją projektu „Filmy z Serca Polski”. W ramach pierwszej trasy objechaliśmy 16 polskich miast. Drugi tour to pokaz najlepszych fabuł, dokumentów i videoklipów stworzonych przez filmowców związanych z Bydgoszczą i Toruniem w ostatnim czasie. Nagradzanych w USA, Polsce i całej Europie, docenionych przez Netflix i programerów wielu fetsiwali.

Zaproś nasz przegląd do siebie. Kontakt: kafka@tofifest.pl, tel. 56 652.20.10

Tofifest jako jeden z nielicznych festiwali w Polsce, bardzo poważnie i kompleksowo traktuje promocję kina ze swojej rodzinnej ziemi. Od początku istnienia festiwalu wręczamy nagrodę Flisaka Tofifest dla kujawsko - pomorskich filmowców (pod patronatem Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego).

Otrzymali ją. m.in. Bogusław Linda, Piotr Głowacki, Olga Bołądź, Magdalena Czerwińska czy Tomasz Wasilewski. Prowadzimy blog kina regionalnego. Organizujemy premiery kinowe filmów Torunia i Bydgoszczy, wydajemy książki i publikacje promocyjne. Lada moment debiutuje nasza strona internetowa z Filmową Trasą Turystyczną po Toruniu.

Co zobaczycie

Filmowa trasa z Tofi ma nowy program, opracowany na podstawie doświadczeń zebranych podczas pierwszego tour'u. W programie znalazły się krótkometrażowe fabuły „Supernova” Andrzeja Cichockiego (nagroda publiczności festiwalu Sci-On! Film Festival Nevada, USA), „Kojot” Jędrzeja Bączyka (Srebrny Lajkonik na Krakowskim FF , III nagroda na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym) i nowoczesny projekt w konwencji animadoc „Portrety wojenne: Bronisław Hellwig” w reżyserii Tomasza Matuszczaka. Projekt został niedawno zakupiony przez serwis Netflix.

Wśród klipów będzie najnowszy Organek „Missisipi w ogniu”, hip-hopowe Bisz & BOK „Prometeusz” oraz The Returners & Małpa „Sekrety”, neofolowe Pchełki „Miksują dziewki” oraz punkowy Wyrąb Lasu „Rozpruwacz”. Mam już zapewnione deklaracje współpracy i udzielenia filmów od WRiTv Uniwersytetu Śląskiego, firmy Shipsboy i „Filmówki” z Łodzi.

Kino z Kujaw i Pomorza

Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami – Toruniem i Bydgoszczą – ma wielkie filmowe tradycje sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy polskiego filmu jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Małgorzata Kożuchowska czy Kuba Gierszał, ale też Niemiec Paul Wegener, twórca klasyka kina grozy „Golem” (1920).

Przed II wojną światową w Toruniu swój film kręcił Aleksander Ford, późniejszy reżyser „Krzyżaków”, a Bydgoszcz chwaliła się trzema wytwórniami filmowymi i 20 kinami. W kujawsko – pomorskim powstawały takie obrazy jak „Rejs”, „Prawo i pięść”, „Czterej pancerni”, „Tatarak” i popularne seriale, jak „Lekarze” czy „Prawo Agaty”. Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do „Potopu” Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców Bolesław Michałek.

XXI wiek przyniósł regionowi kolejnych świetnych filmowców. Tomasz Wasilewski, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Rafał Kapeliński, Marcin Gładych, Jacek Kościuszko, Monika Kuczyniecka to artyści nagradzani na wielu festiwalach.

Wraz z trasą „Filmy z Serca Polski 2” chcemy wpisać się w bogatą historię „filmowego regionu” i spopularyzować ją wśród kinofanów w kraju.

Przegląd przygotował zespół, odbywającego się w Toruniu, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Zaproś nasz przegląd do siebie. Kontakt: kafka@tofifest.pl, tel. 56 652.20.10

Znajdź Tofi w sieci
http://www.Tofifest.pl
http://www.facebook.com/tofifest
http://www.twitter.com/tofifest
http://www.instagram.com/tofifest
http://www.youtube.com/tofifest