Zwycięzca Tofifest 2009, kandyduje do Oscara!

Ale radość! Tegoroczna wizyta w Toruniu kina szwajcarskiego okazała się być strzałem w dziesiątkę!
Zwycięzca tegorocznego festiwalu Tofifest, „Home” Ursuli Meier został oficjalnym kandydatem Szwajcarii do Oscara. Film miał swoją polską premierę na toruńskim festiwalu. Otrzymał też wyróżnienie specjalne jury za najlepszą rolę kobiecą, w którą wcieliła się Isabelle Huppert.
Ursula odbiera Złotego Anioła
Film jest debiutem fabularnym młodej szwajcarskiej reżyserki. Meier zauroczyła widzów i jurorów Tofifest’09 opowieścią o życiu rodziny, która mieszka na pustkowiu przy zamkniętym odcinku autostrady. Szczęśliwe dotąd życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku, hałasu zakłóca pojawienie się ciężarówek oraz mężczyzn w pomarańczowych kombinezonach.


Opuszczona droga ma zostać oddana do użytku. Życie Marthe, Michela i ich dzieci diametralnie się zmienia. Rodzina staje przed trudnym wyborem: ma porzucić swój dom, czy może zacząć walczyć o utrzymanie szczęścia, stabilizacji? Marthe wraz z mężem i dziećmi podejmuje karkołomne zadanie i wypowiada autostradzie „wojnę”. Przyjdzie im za to zapłacić wysoką cenę.

Meier odbierając Grand Prix Tofifest – Złotego Anioła mówiła: „Spotkałam tu w Toruniu wspaniałych ludzi. Dziękuję za ten festiwal”. Jurorzy nie mieli wątpliwości, że „Home” ze znakomitą rolą Huppert należy się nagroda główna, a dla samej Huppert – nagroda aktorska. Znana między innymi z „Pianistki” Michaela Haneke aktorka, stworzyła przekonywujący portret osoby obsesyjnie walczącej o utrzymanie szczęścia swojego i swojej rodziny, ale przyczyniającej się
również do jej rozkładu.

Film zaprosiła do konkursu Tofifest, dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska. "Nominacja dla Home ugruntowuje wartość artystyczną naszej selekcji do Konkursu Międzynardowego. Home należy do grona niewielu filmów przy których programmer nie ma problemów z wyborem, bo to obraz, który pozostaje w pamięci i porusza" - mówi Jaworska.

Fundatorem Złotego Anioła dla Meier był Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki.

Kinomani będą mogli niedługo zapoznać się z krótkometrażowym dorobkiem reżyserki. Dzięki współpracy z Tofifest, jej krótkie metraże zostaną pokazane na grudniowym Toruń Short Film Festival. Widzowie zobaczą: „Le songe d'Isaac” [1994, wielokrotnie nagradzany], „Des Hueres sans sommeil” [1999, nagroda na Molodist FF w Kijowie] oraz „Tous a Table” [2001, nagroda w prestiżowym festiwalu Clermont-Ferrand i 20 innych].

Home” to poruszająca metafora współczesnego świata-pędzącego, pełnego hałasu, zanieczyszczeń i niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Opowiada o rodzinie, która podejmuje ryzykowną walkę o zachowanie swojego szczęścia. Bohaterowie filmu uciekli od tego świata. Tytułowy dom stał się ich azylem. Spokój nie trwa jednak długo. Świat, przed którym tak się bronili, niczym uśpiony potwór budzi się i brutalnie wkracza w ich ustabilizowane życie, a ukochane i oswojone miejsce zaczyna ich osaczać, powoli zmienia się w więzienie.

Meier kreśli niezwykle sugestywny obraz rodziny i relacji między jej członkami, które pod wpływem nowej sytuacji diametralnie się zmieniają. Szczęśliwi, zżyci ze sobą ludzie przeistaczają się w szaleńców, którzy nie cofną się przed niczym, byleby bronić swojego domu, swojej stabilizacji.

[pisząc ten txt skorzystaliśmy ze świetnej recenzji Karoliny Frąk z UMK w Toruniu zrealizowanej na potrzeby Tofifest]


Gratulacje URSULA!