„PAPIESKA TOALETA” w KINIE CENTRUM

CINE EN CONSTRUCCIÓN / KINO W BUDOWIE: 6-8 listopada, piątek-niedziela w Kinie Centrum CSW w Toruniu
 
Tofifest poleca wyjątkowy przegląd „Kino w budowie”, który już po raz trzeci na zaproszenie Kafki Jaworskiej kuratorki Kina Centrum w CSW do Torunia. To rzadka okazja by zobaczyć przegląd najlepszych, niezależnych, pełnometrażowych filmów latynoamerykańskich wyselekcjonowanych przez jeden z największych światowych festiwali filmowych San Sebastian - Donostia. Ważnym wydarzeniem przeglądu będzie sobotnie spotkanie z argentyńskim reżyserem  Marcelo Pavan'em.

Wspomniana „Papieska toaleta” to mocny w swej wymowie dokument o „drugiej twarzy” papieskich wizyt w różnych zakątkach świata – tym razem w małej, urugwajskiej miejscowości. Ale nie tylko o tym mówi przegląd „Kino w Budowie”, który w tym roku odbędzie się w Toruniu po raz trzeci [wcześniej odbywał się w nieistniejącym już Kinie Studyjnym Orzeł].
Projekt przeglądu powstał w 2002 roku dzięki współpracy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián - Donostia oraz promującego kulturę hiszpańskojęzyczną Instytutu Cervantesa. Jego celem jest wspieranie niezależnego kina w krajach Ameryki Łacińskiej, napotykające różnego typu trudności w fazie realizacji.
 

W Toruniu pojawi się też reżyser jednego z filmów przeglądu, Argentyńczyk Marcelo Pavan. Jego film „DIABELSKI PRZYLĄDEK/ LA PUNTA DEL DIABLO” to historia znanego chirurga, który właśnie skończył pięćdziesiąt lat, dowiaduje się, że ma guza mózgu i postanawia uciec od swojego życia. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu, który startuje w sobotę o godzinie 18.00 w Kinie Centrum.
Marcelo Paván opowie o swoich doświadczeniach przy kręceniu debiutanckiego filmu. Paván, urodzony w Buenos Aires, rozpoczynał karierę w sferze reportażu i reklamy, zakładając własną firmę. Kilka lat później ma już na koncie pracę przy ponad dziesięciu produkcjach filmowych, a zarazem wykłada na EICTV na Kubie i w ERC w Argentynie. Diabelski Przylądek to jego debiut pełnometrażowy.

Program filmowy KINO W BUDOWIE w KINIE CENTRUM

6 listopada [piątek]
godz. 18.00: ZŁOŚĆ/ RABIA, reż. Albertina Carri; Argentyna 2008; 83’
godz. 20.00: BŁĘKITNE POWIEKI/ PÁRPADOS AZULES, reż. Ernesto Contreras; Meksyk 2007; 98'

7 listopada [sobota]
godz. 18.00: DIABELSKI PRZYLĄDEK/ LA PUNTA DEL DIABLO, reż. Marcelo Pavan; Argentyna/ Urugwaj/ Wenezuela 2006; 90’ Po filmie: SPOTKANIE z REŻYSEREM
godz. 20.30: PAPIESKA TOALETA/ EL BAÑO DEL PAPA, reż. Enrique Fernández i César Charlone; Urugwaj/ Brazylia/ Francja 2007; 97’
 
8 listopada [niedziela]
godz. 19.00: ZABŁĄKANA NARZECZONA/ UNA NOVIA ERRANTE, reż. Ana Katz; Argentyna 2007; 90’