TOFIFEST docenione w Europie

Kafka Jaworska, dyrektorka toruńskiego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest zasiądzie w Jury 31. edycji Noordelijk Film Festival w holenderskim Leeuwarden. Festiwal odbywający się w stolicy Fryzji jest jednym z najstarszych konkursów filmowych w Europie. Przedstawiciel Tofifestu będzie też jurorem włoskiego Levante Film Festival w Bari.
[fot: Nowoczesne Leeuwarden nocą
]

Branża filmowa zauważyła dynamiczny rozwój naszej toruńskiej imprezy, która jest w tej chwili największym letnim festiwalem filmowym w północnej Polsce. Wyrazem tego jest zaproszenie dyrektorki i twórczyni obecnego kształtu artystycznego Tofifest, Kafki Jaworskiej do udziału  w Jury jednego z najstarszych festiwali europejskich odbywającego się w stolicy Fryzji Leeuwarden.
Noordelijk Film Festival odbywa się w tym roku już po raz 31-szy. W ramach głównych pokazów filmowych zaprezentowane zostanie ponad 60 filmów pełnometrażowych i kilkadziesiąt krótkich metraży. Międzynarodowy konkurs fryzyjskiego festiwalu dotychczas koncentrował się na kinie europejskim. Jury do którego zaproszono dyrektorkę Tofifest, w tym roku po raz pierwszy będzie oceniało także filmy z innych kontynentów. Główną nagrodę – Grand Prix festiwalu funduje samorząd regionu prowincji Fryzja.
Obok torunianki w Jury zasiądą: Laufey Gudjonsdottir, dyrektorka Islandzkiego Centrum Filmowego odpowiadającą za produkcję filmów m.in. Larsa von Triera czy Baltasara Kormakura, Boyd van Hoeij dziennikarz prestiżowego, światowego magazynu filmowego „Variety”, a także Kie Ellens, kurator sztuki i dyrektor centrum sztuki współczesnej Wall House #2 in Groningen oraz holenderski reżyser młodego pokolenia David Verbeek, który wywarł duże wrażenie swoim najnowszym filmem „Shanghai Trance”.

Widownia fryzyjskiego festiwalu od lat może korzystać z nowoczesnych sal audiowizualnych oraz klimatycznych kin studyjnych, którymi szczyci się Leewaurden. Centrum festiwalowym jest specjalnie wybudowany, nowoczesny architektonicznie budynek Stadsschouwburg De Harmonie. Leeuwarden, chociaż jest miastem ledwie 100-tysięcznym – rozumie znaczenie filmu jako wiodącej w świecie roli tej niezwykle popularnej sztuki wybudowało również Dom Filmu – Filmhuis, który będzie drugim centrum festiwalowym. Miasto ma też jeden ciekawy element łączący je z Toruniem – swoją własną krzywą wieżę zwaną tam "Oldehove".

Tofifest doceniono też na południu Europy. W tym samym czasie koordynator biura Tofifestu Marek Golonko zasiądzie w jury festiwalu Levante Film Festival w południowowłoskim Bari. [fot: Bari - port]
Ta jedna z ważniejszych imprez filmowych we Włoszech już na starcie okrzyknięta została najważniejszą platformą prezentacji niezależnego kina włoskiego, obok Roma Independent Film Festival, z którym również współpracuje Tofifest [szef RIFF był jurorem toruńskiej imprezy w 2008].
 

Wizyta w Bari będzie okazją, aby bliżej przyjrzeć się nowym trendom we włoskim kinie oraz międzynarodowej selekcji filmów w trzech kategoriach: fabuła, dokument, eksperyment.  Fakt ten jest tym bardziej nobilitujący, ponieważ jest to udział w Jury konkursu Experience – płaszczyźnie konkursowej, prezentującej nowatorskie podejście do formy i treści dzieła filmowego, czyli tego co od początku wyróżniało Tofifest. W Jury zasiądą z nami min. Siergiej Stanojkovski (reżyser „Kontaktu”,  znanego z  Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Carlo Brancaleoni [menadżer i producent debiutów i filmów eksperymentalnych RAI CINEMA] i Beatrice Giannini [tworząca kostiumy w filmach Greenewaya, Bertolucciego, Figgisa czy Hallstroma]. 
Więcej o obu imprezach:
NFF http://www.noordelijkfilmfestival.nl/
LIFF http://www.levantefilmfest.com/