Toruń Short Film Festival: KINO Z ANTYPODÓW SHOW!


Na zbliżającym się wielkimi Krokami Toruń Short Film Festival będzie można rzucić okiem na niezwykle ciekawe zjawisko - eksperymentalny short produkowany przez australijską ekipę DIY.ART FILMS, której szefowie są pozytywnie zakręceni na punkcie nowatorstwa w krótkim metrażu. To naprawde nie byle jaka sytuacja. Rzadko możemy spotkać się z sytuacją, że ktoś tak konsekwentnie realizuje swój program, właśnie w krótkim metrażu. Stawiając własnie na ten konkretny jezyk filmowy, ten konkretny format obrazu filmowego. To prawdziwy smakołyk TSFF'09.

Tak reacjonuje to pasmo korodynator projektu TSFF, Marek Golonko: "Pasmo kino z antypodów dedykowane jest małej australijskiej firmie dystrybucyjnej DIY ART.FILMS z dwóch względów. Przede wszystkim ich propozycja kina krótkometrażowego jest niezwykle innowacyjna. Posługując się prostymi metodami warsztatowymi prezentują kino autorskie, osobiste i zaskakujące. Po drugie, znaleźli swoje własne miejsce na rynku i antidotum na trudności w dystrybucji krótkiego metrażu, szczególnie tak eksperymentalnego. Stworzyli swoją małą, własną firmę, która już wprowadziła prezentowane w paśmie perełki na najważniejsze festiwale krótkometrażowe w Australii. Jeśli ktoś jeszcze pyta jak stworzyć i wypromować swój własny film, niech bacznie podgląda Australijczyków".

A tak pisza o sobie sami Australijczycy: "D.I.Y. ART to kolektyw artystyczny zawiązany i rezydujący w Melbourne. Twórcy z kolektywu udzielają się w wielu dyscyplinach sztuki - filmie, animacji, produkacjach teatralnych, designie, street arcie i sztukach efemerycznych, ale też w muzyce, mediach wizualnych i kreatywnym pisarstwie".

Toruń Short Film Festival już od 4 grudnia w Kinie Centrum, w toruńskim CSW. Na trzy dni projekcji - WSTĘP WOLNY!!


Co zobaczymy w paśmie
KINO Z ANTYPODÓW


FRAUGHT
Najlepsza australijska animacja 2007 roku na festiwalu w Melbourne. Animacja jest tu jedynie narzędziem dla dokumentalnego spojrzenia. Gdy wszystko układa się koszmarnie, jest tylko jedno słowo które dosadnie oddaje ten stan- Fraught [pełen problemów]..

CV OR MUM I WANT TO BEE AN ARTIST
Dlaczego tak wielu kreatywnych młodych ludzi nie może znaleźć takiej pracy jaką chcą? To więcej niż tylko gadające głowy, ten animowany dokument to szereg wywiadów z udręczonymi artystami o ich perspektywach w przemyśle.

LINE
Film eksploruje relacje między anonimowym społeczeństwem a sztuka grafitti.. Film jest połączeniem animacji z technologiami nowych mediów. Tradycyjne techniki węgla i ołówka spotykają sztukę multimedialną i jedną z najbardziej znanych australijskich grup hip hopowych w warstwie muzycznej- The Hilltop Hoods.

SUPERMARKET MUSICAL MASACRE
Pozornie typowa gospodyni domowa wyrusza do miejscowego supermarketu. Podczas gdy traci nad sobą panowanie a kakofoniczne dźwięki otoczenia sklepowego wywołują histerię frustracja osiąga granicę zenitu. Dotrzymaj kroku przemocy i masakrze w rytmie i choreografii musicalowej oraz pieśni emancypacyjnej współczesnej kobiety.

FILM FOR NEW AUSTRALIAN
Pozornie pogodna animacja, która w swym wyraźnie ironicznym tonie burzy mit Australii jako ziemi obiecanej. Chcesz jechać na Antypody, koniecznie zapoznaj się z przewodnikiem filmowym dla nowych Australijczyków.

WHAT MAKES ME HAPPY ?
Co nas uszczęśliwia? Zastanówmy się nad tym wraz z bohaterami filmu którym zadajemy to jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, a ich odpowiedziom akompaniuje Bobby McFerrin.

TWO STICKS PROMO
Swobodna wariacja I próbka warsztatowa DIY ART FILMS.