Torun w shortach

TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL już 4 grudnia!

4 grudnia startuje druga edycja toruńskiego święta krótkich filmów. Przez trzy dni projekcji festiwal zaprezentuje kilkadziesiąt krótkich metraży, koncentrując się na filmach z Niemiec, Australii i Polski. Ciekawie zapowiada się retrospektywa Ursuli Meier, zwyciężczyni Tofifest 2009 i szwajcarskiej kandydatki do Oscara. Na koniec publiczność przyzna Grand Prix najlepszemu filmowi w Konkursie Polskim.

Festiwal odbywa się po raz drugi w nowoczesnym Kinie Studyjnym Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ale na tym kończą się podobieństwa. Druga edycja różni się od pierwszej zdecydowanym krokiem w kierunku prezentacji sprofilowanych przeglądów będących konkretnymi, ciekawymi zjawiskami w świecie krótkiego kina. Program w tym roku stawia najsilniejszy nacisk na zbliżenia na młode kino niemieckie – Kurzfilm.de…Best, przegląd unikatowych produkcji z Australii – Kino z Antypodów oraz spojrzenie na potęgę krótkometrażową – Hiszpanię – Jesienna sjesta.

Toruń Short jest „krótkometrażowym dzieckiem” międzynarodowego festiwalu Tofifest i to selekcjonerzy tego jednego z największych festiwali letnich w Polsce przygotowują program TSFF:
O wiele łatwiej nam nawiązać współpracę międzynarodową dzięki renomie Tofifestu W ten sposób festiwal krótkometrażowy może rozbudować swój program” – podkreśla Kafka Jaworska, dyrektor obu festiwali.

Takim efektem kooperacji festiwalu Tofifest z instytucją popularyzującą kino szwajcarskie Swiss Films jest jedno z głównych pasm Toruń Short Film Festiwal: Mehr Meier [Więcej Meier] – retrospektywa krótkich filmów szwajcarskiej reżyserki Ursuli Meier.
Meier to zdobywczyni Grand Prix - Złotego Anioła za film „Home” na tegorocznym Tofifest. Film otrzymał też w tym roku nominację do Oscara. Na TSFF zobaczymy kluczowe dla rozwoju talentu tej niezwykle obiecującej reżyserki krótkometrażowe filmy (dokumenty i fabuły), które przyniosły Meier nagrody na całym świecie. Prezentowany w tym paśmie “Tous à table alone” pokazano na 80 festiwalach i nagrodzono 20 trofeami.

Pasmo Kurzfilm.De...Best, prezentujące kino niemieckie, powstało dzięki współpracy z Internationales Kurzfilm Festival Hamburg. To okazja do zobaczenia nie tylko fabuł, ale także filmów eksperymentalnych, animacji i dokumentów. Wśród filmów tego pasma znajdzie się inny triumfator Tofifest, który w pół roku po zwycięstwie w Toruniu dostał Oscara – „Auf der Strecke” w reżyserii Reto Caffiego. Przegląd przygotowano wraz  programerem hamburskiej imprezy Jensem Kieferem i przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Jesienna siesta to efekt  współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Gijon. W opozycji do polskiej jesiennej depresji TSFF prezentuje, dość przewrotną selekcję hiszpańskich filmów krótkometrażowych. Wraz z programem hiszpańskiej imprezy, Franem Gayo TSFF stawia na reżyserów, którzy zbliżają się do pełnometrażowych debiutów lub mają je już za sobą. To niezmiernie interesująca perspektywa porównawcza z filmami młodych Polaków pokazywanymi w Konkursie Polskim.

Pasmo Kino Z Antypodów dedykowane jest z kolei małej australijskiej firmie dystrybucyjnej DIY ART. FILMS z dwóch względów. „Przede wszystkim ich propozycja kina krótkometrażowego jest niezwykle innowacyjna. Posługując się prostymi metodami warsztatowymi prezentują kino autorskie, osobiste i zaskakujące. Po drugie, znaleźli swoje własne miejsce na rynku i antidotum na trudności w dystrybucji krótkiego metrażu, szczególnie tak eksperymentalnego” – mówi koordynator projektu TSFF Marek Golonko. Prezentowane w paśmie perełki filmowe udało się już wprowadzić do programów najważniejszych festiwali krótkometrażowych w Australii.

Ostatnim pasmem TSFF jest Konkurs Polski. Wybrano do niego najciekawsze filmy młodych polskich twórców. Prezentowane w jedynym konkursie TSFF filmy depczą po piętach sprawdzonym markom polskiego kina. „Warto już dziś nauczyć się tych nazwisk na pamięć, gdyż wielce prawdopodobne, że to już w maju na kolejnej odsłonie gdyńskiego festiwalu twórcy ci będą święcić swoje zwycięstwo i kandydować do Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu” – dodaje Golonko. Toruńska publiczność ma natomiast niepowtarzalną okazję aby w konkursie publiczności wyłonić przyszłe wielkie nazwisko polskiej kinematografii.


***

TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL'09
4-6 grudnia 2009 / Toruń, Kino Centrum / Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Website: www.csw.torun.pl/kino-centrum :: www.tofifest.pl

UWAGAAAA!!! NA TSFF WCHODZIMY ZA DARMO!!!


*** A TU KILKA KADRÓW z FILMÓW TSFF!
 
The Girl In Yellow Stockings
reż. Gabriel Muskala, Niemcy
Street feeling
reż. Kristoffer Karlsson Rus, Polska
Ciemnego pokoju bać się nie trzeba
reż. Jakub Czekaj, Polska


 
Killing the time

reż. Haritz Zubillaga, Hiszpania