VOO VOO i CZESŁAW już wiedzą – KUCZYNIECKA KING!

KINO Z TORUNIA I BYDGOSZCZY ZNOWU NA FALI!
Monika Kuczyniecka to gorące nazwisko polskiej animacji. Tuzy polskiej, ambitnej sceny muzycznej – Voo Voo i Czesław Śpiewa zamawiają teledyski u znakomitej animatorki z Bydgoszczy rodem. Warto śledzić jej karierę twórczą.

Coraz większa karierę w kraju robią filmy animowane autorstwa urodzonej w Bydgoszczy Moniki Kuczynieckiej. Wbrew pozorom Kuczyniecka nie kończyła szkoły filmowej - jest absolwentką ASP Poznań. Swoje filmy realizuje w technice animacji postaci z plasteliny. Za krótki film „Ucieczka z wesołego miasteczka” zdobyła w tym roku m.in. główną nagrodę w kategorii animacja podczas 2. Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu, nagrodę portalu szorty.pl dla najlepszego filmu krótkometrażowego, a także została nominowana do Grand Prix na Yach Film 2009. Muzykę do tego filmu napisał popularny Czesław Śpiewa. „Ucieczka” jest kwintesencją dotychczasowych prac autorki - bajecznie kolorowe animacje z plasteliny pokazują wielką wyobraźnię i biegłość techniczną. Bydgoszczanka robi z plasteliną co chce, wydobywa z niej całą galerie postaci, nastrojów i gestów. Świetna technika autorki doskonale harmonizuje też z muzyką – częstokroć jej prace to teledyski. „Plastelina jest jak moja druga skóra, drugie serce, (prawdopodobnie jedyny mózg). Poruszam, formuję, pieszczę i ugniatam plastelinę z pasją i oddaniem...” - opowiada o sobie na własnym profilu na myspace.com.

Takie animacje jak „Renifer bezkostny”, czy „Tadzik kładzie panele” zdradzają wielki talent.
Docenili go też członkowie znakomitego zespołu Voo Voo zamawiając u artystki teledysk do znakomitej i popularnej piosenki „Bang Bang”.
Trudno się tu nie zgodzić się z wpisem anonimowego internauty po otrzymaniu przez Kuczyniecką nagrody: „Strasznie się cieszę i mam nadzieje że Monika będzie rządzić :-)
My też mamy taką nadzieję.

Tu znajdziesz animacje Kuczynieckiej:
„Ucieczka z wesołego miasteczka” MYSPACE, VIDS.MYSPACE, FACEBOOK VIDEO
„Renifer Bezkostny” VIDS.MYSPACE
„Tadzik kładzie panele” VIDS.MYSPACE
„Bang Bang” YOUTUBE

[UWAGA!!! w pierwszym odcinku naszej "sagi" o nowej fali w kinie z Kujaw i Pomorza pisaliśmy o planowanej fabule
Łukasza Karwowskiego: TUTAJ]KINO Z TORUNIA I BYDGOSZCZY ZNOWU NA FALI!

Od 7 lat Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest honoruje autorów filmów i aktorów wywodzących się z Torunia i Bydgoszczy. Największy kujawsko – pomorski festiwal filmowy dostrzega i nagradza ich najstarszym polskim wyróżnieniem regionalnym – Flisakiem Tofifest fundowanym tradycyjnie przez prezydenta Torunia.

Dotychczas nagrodzono nim m.in. Rafała Kapelińskiego - zwycięzcę niezależnego konkurs FPFF w  Gdyni, Waldemara Grzesika - zdobywcę Złotego Medalu Światowego festiwalu Filmów Niezależnych UNICA i 20 innych nagród, Radosława Smużnego - aktora filmów Petera Weira, Macieja Cuske - zdobywcę dziesiątków nagród na całym świecie za swoje dokumenty, Łukasza Karwowskiego – reżysera znanego m.in. z „Małej wielkiej miłości” czy „Południe północ” lub Magdalenę Czerwińską – nominowaną do Nagrody Cybulskiego aktorkę z „Wojny Polsko – Ruskiej” i „Demakijażu”.
Tofifest podkreśla też od kilu lat konieczność powołania w stolicach regionu studium filmowego – zalążka stałej edukacji filmowej tak nam potrzebnej. Nasz region od lat może poszczycić się ważnymi nazwiskami polskiego kina – Jerzy Hoffman, Kazimierz Karabasz, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, czy młodsze pokolenia – Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska oraz nominowane do Nagrody Cybulskiego 2009 Magdalena Czerwińska i Roma Gąsiorowska. Stąd wywodzą się też znakomici dokumentaliści Maciej Cuske, Marcin Sauter, Leszek Ciechoński czy Jacek Szymczak.

Końcówka 2009 przyniosła wyraźne ożywienie filmowe dla Torunia i Bydgoszczy. Pojawiły się nowe nazwiska i nowe inicjatywy.
Na naszym BLOGU FESTIWALOWYM otwieramy „gorącą linię” informacyjną o tych nowych zjawiskach i wydarzeniach. Wszystkich, którzy chcą poznawać nowe, unikatowe wieści o filmowym obliczu regionu i sukcesach ludzi związanych z Tofifest lub nagradzanych na naszym festiwalu zapraszamy do abonowania news’ów z bloga www.festiwaltofifest.blogspot.com za pomocą RSS.
Otwieramy cykl nowych wieści o filmowym obliczu Kujaw i Pomorza, Torunia i Bydgoszczy!