Najlepszy reżyser Tofifest 2009 nominowany do "Paszportów Polityki"

Ogłoszenie nominacji do prestiżowych Paszportów Polityki w kategorii film sprawiło nam wiele radości. Nominowany do tego zaszczytnego tytułu został Xawery Żuławski, który w tym roku otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na Tofifest.


Xawery na Tofifest

Młody reżyser został wyróżniony za wyreżyserowanie "Wojny Polsko-Ruskiej". Nagroda przyznawana jest od 1993 roku "dla artystów oryginalnych, poszukujących, przekraczających granice sztuki i granice geograficzne". W tym roku w kategorii film nominowany został też Borys Lankosz reżyser filmu "Rewers" oraz autor zdjęć do tego filmu - Marcin Koszałka. Przypomnijmy, że jeden film Żuławskiego już w 2006 roku dostał wyróżnienie specjalne Tofifest - za rolę kobiecą A. Strzeleckiej w filmie "Chaos".

W ogóle okazuje się, że dosyć często "trafiamy" w talenty:
* Krótkometrażowe "Auf der strecke" Reto Caffiego dostało Grand Prix – Złotego Anioła 2008 i chwile później – Oscara dla najlepszego krótkiego metrażu.
* Magdalena Czerwińska
dostała Flisaka Tofifest w lipcu tego roku i już we wrześniu nominacje do prestiżowej Nagrody Cybulskiego - polskiego "Oscara dla młodych"
* No i wspomniany Żuławski – który w lipcu odbierał wyróżnienie za reżyserię w Toruniu, a dwa miesiące potem takie samo w Gdyni.

W każdym razie sukces Xawerego to dla nas duża radość! Brawo!