Torunianin z Nagrodą Cybulskiego!

Bogusław Linda, znany polski aktor z Torunia rodem, odebrał wczoraj w Warszawie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Przyznano mu ją... 28 lat temu, ale z powodu stanu wojennego nie została mu ona wręczona. "Cybulski" to najbardziej prestiżowa nagroda dla młodych aktorów polskich. W tym roku nominowano do niej toruniankę Magdalenę Czerwińską i bydgoszczankę Romę Gąsiorowską.

Bogusław Linda odebrał swojego "Cubylskiego" z blisko 30-letnim opóźnieniem. Ten znakomity aktor wyróżniony został już w 1981 roku za "Gorączkę" Agnieszki Holland. Niesłusznie kojarzony dzisiaj przez młodsze pokolenie wyłącznie z twardzielem Franzem z "Psów", był Linda jednym z najwybitniejszych aktorów polskiego kina lat 80. XX wieku. Jednak większość filmów, które nakręcił w tamtym czasie trafiła na półki, odrzucona z dystrybucji przez komunistyczną cenzurę. "Zrobiłem 12 'półkowników'. Ale wtedy nie myśleliśmy czy film trafi na półkę, po prostu kręciliśmy. Dedykuję tę nagrodę córce" - powiedział aktor podczas gali "Cybulskich".


To prestiżowe wyróżnienie przyznaje od lat Fundacja Kino, która wydaje ceniony miesięcznik "Kino". "Cybulskim" honorowani są najwybitniejsi polscy aktorzy młodego pokolenia. Tegorocznym laureatem został Eryk Lubos, a nagrodę w plebiscycie publiczności zdobyła Agata Buzek.
[fot.: Magda Czerwińska]

 
Startowały także dwie aktorki związane z regionem kujawsko - pomorskim: Magdalena Czerwińska, laureatka FLISAKA'2009 Nagrody Specjalnej festiwalu Tofifest i Prezydenta Torunia [nominacja za "Demakijaż" i  "Wojnę Polsko - Ruską"] oraz Roma Gąsiorowska [nominacja za "Wojnę Polsko - Ruską" i "Jestem twój"].


Nagroda dla najlepszej aktorki lub najlepszego aktora młodego pokolenia była przyznawana od 1969 roku przez nieistniejące już pismo "Ekran". Jej laureatami są takie sławy jak Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Małgorzata Potocka, Dorota Segda, Olgierd Łukaszewicz , Krzysztof Majchrzak, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Zbigniew Zamachowski i Artur Żmijewski. 

[fot.: Roma Gąsiorowska]