Cieślak jako kapitan MO w Toruniu 1979 - zobaczcie film!

Czas na ciekawostkę tygodnia! Niestrudzony "wygrzebywacz" ciekawych historii o Toruniu, fotografik Jacek Chmielewski odkrył niedawno zupełnie unikatowe, filmowe ujęcie Torunia. Oto Toruń 1979r, Stare Miasto z lotu ptaka. Zobaczcie fragmenty filmu "Wściekły" w reżyserii Romana Załuskiego, Bronisław Cieślak jako Kapitan Zawada. Na ekranie Rynek Staromiejski, ulica Przedzamcze i widoki starówki [możecie je porównać np. do najnowszego filmu promocyjnego Torunia w reżyserii Łukasza Karwowskiego, który zawieszamy poniżej].

Operator Janusz Pawłowski, zdjęcia do filmu "Wściekły", Toruń 1979
"Wściekły" - treść filmu [wg filmpolski.pl]: w Opolu, wśród tłumu spacerowiczów, zostaje zastrzelona dziewczyna. Nikt z przechodniów nie widział sprawcy, i nikt nie słyszał strzału. W kilka dni później w podobnych okolicznościach w Krakowie zostaje zabity zegarmistrz. Śledztwo przejmuje kapitan Zawada z Komendy Głównej MO. Z dotychczas zebranych materiałów wynika jedynie to, iż oba strzały padły z tej samej broni. Poza tym nic nie łączy ofiar tajemniczych zbrodni, brak jakichkolwiek motywów. Tymczasem morderca znowu daje o sobie znać.
Motyw toruński - w Toruniu morderca zabija młodego montera. Zawada natychmiast udaje się na miejsce zbrodni i organizuje akcję. Rozpoczynają się poszukiwania w toruńskich hotelach, patrole milicji obstawiają cmentarz, gdzie ma się odbyć pogrzeb ofiary. W czasie tej akcji kapitan natrafia na nowy ślad...

A tu tak dla porównania - Łukasz Karwowski, "Toruń" 2010