Czerwińska w "Krecie", Łasowski w "Roju"

Znana już bywalcom bloga Tofifest aktorka z Torunia rodem - Magda Czerwińska [Flisak Tofifest 2009] oraz aktor bydgoskiego Teatru Polskiego Mateusz Łasowski, weszli na plany filmowe.
Czerwińska rozpoczęła zdjęcia do polsko-francuskiego filmu pod tytułem "Kret", który jest reżyserskim debiutem Rafaela Lewandowskiego. W filmie w głównych rolach wystąpią Borys Szyc oraz Wojciech Pszoniak. [zdjęcie obok za Stopklatka.pl]. Fabuła "Kreta" dotyczy lustracji ojca głównego bohatera, Pawła (Borys Szyc), który zostaje posądzony o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL w trakcie strajku na kopalni. Zygmunt (Marian Dziędziel ), górnik, związkowiec Solidarność ze Śląska rzekomo został zwerbowany przez SB, aby donosić na strajkujących górników. Sam temu zaprzecza. Tymczasem zbliża się moment, w którym przed komisją lustracyjną ma stanąć były oficer bezpieki, pułkownik Garbarek (Wojciech Pszoniak), który osobiście "Kreta" zwerbował. Tymczasem Paweł próbuje dowiedzieć się prawdy na własną rękę. Tym bardziej, że ojciec jego żony Ewy (Magdalena Czerwińska) zginął podczas pacyfikacji kopalni w trakcie stanu wojennego.
Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Rosołowski, który zrobił zdjęcia do krótkometrażowego obrazu Bartosza Konopki "Trójka do wzięcia" - Grand Prix Tofifest 2007.

Z kolei bydgoski aktor Mateusz Łasowski [fot. obok] wystąpi w ekranizacji historii partyzanta walczącego z komunistycznymi władzami w latach 40. - Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Łasowski wystąpi w filmie razem z Andrzejem Chyrą, Maciejem Kozłowskim i Pawłem Kukizem
Oddział "Roja", w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, walczył z komunistami aż do 1951, gdy zabito go w obławie.

Jak napisała Gazeta Wyborcza - Mateusz Łasowski, znany jest teatromanom z rewelacyjnych ról, m.in. Dantona i Płatonowa. W filmie wcieli się w postać Częścika - partyzanta oddziału NSZ dowodzonego przez Pogodę (w tej roli Paweł Kukiz).
Łasowski ma 26 lat i jest absolwentem wydziału aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Karierę na bydgoskiej scenie rozpoczynał od "Przebudzenia wiosny". Udział w filmie reżyserowanym przez Jerzego Zalewskiego będzie jego debiutem na dużym ekranie. Za sobą ma już role w serialach: "Plebanii", "Pensjonacie pod Różą" oraz "Kryminalnych".