JAMIE PO RZYMSKU

Laureat nagrody aktorskiej na Tofifest 2007, Jamie Bell wystąpi w nowej brytyjskiej superprodukcji o czasach rzymskich. Zagra w filmie zdobywcy Oscara Kevina Macdonalda "The Eagle of the Ninth". Czy zdobędzie dzięki temu 14 nagrodę aktorską?

Jamie zdobył nagrodę Tofifestu za świetną rolę w "Hallam Foe" Davida Mackenziego. Najsłynniejszą z jego ról jest jednak postać chłopca z górniczego miasteczka, który marzył by zostać tancerzem ["Billy Elliot", 2000]. Bell zdobył dotychczas 13 ważnych nagród oraz 12 nominacji za swoje aktorstwo, w tym ważne trofea brytyjskie - BAFTA i BIFTA. Teraz gra w filmie jeszcze bardziej utytułowanego Macdonalda, zdobywcy Oscara za najlepszy dokument 1999 za "One Day in September" oraz wielu nagród za "Ostatniego króla Szkocji"(2006). Jeżeli dodać, że Bellowi partneruje sam Donald Sutherland to już w ogóle filmowy hit.

"The Eagle of the Ninth"
[w bardzo wolnym tłumaczeniu: "Orzeł dziewiątego legionu"] to powieść historyczno - przygodowa dla dzieci autorstwa Rosemary Sutcliff opublikowana w 1954 roku. Historia rozgrywa się w rzymskiej Brytanii w drugim wieku naszej ery, po wybudowaniu muru Hadriana. Młody oficer rzymski, Marcus Flawiusz Aquila, stara się odkryć prawdę o zniknięciu ojca i jego IX Legionu w północnej Anglii. Podróżując poza Mur Hadriana, w przebraniu greckiego okulisty Aquila stwierdza, że zdemoralizowany i zbuntowany IX Legion został unicestwiony podczas wielkiego powstania północnych plemion. W części ta hańba została odkupiona przez heroiczną walkę małych pozostałości Legionu orzeł normy. Akwila traci nadzieję, na odbudowanie Legionu. Dowiaduje się jednak, że przetrwał symbol oddziału - brązowy Orzeł. Wyrusza więc do Brytów aby go odzyskać.

Czekamy na film, tym bardziej że zdjecia już zakończone i obraz jest w post-produkcji.