"Avatar" z Bydgoszczy, Chylińska od Kościuszki

Dzisiaj dwa remanenty. Wszyscy już wiedzą, że Jacek Kościuszko, zwiazany z Toruniem autor klipów i animacji dostał nominację do Fryderyka. Nie wszyscy zaś wiedzą, że kinowy hit "AVATAR" to również dzieło Łukasza Bukowieckiego z Bydgoszczy!

Ale do rzeczy.

Kościuszko zauważony został za wideo, jakie przygotował do piosenki „Nie mogę Cię zapomnieć” Agnieszki Chylińskiej [album "Modern Rocking"].Ten urodzony w Ełku artysta, w 2004 został nagrodzony na TOFIFEST Złotym Manekinem dla filmu o największych wartościach artystycznych za eksperyment "Mr. Parabollic".
Kościuszko to absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w kierunku sztuk medialnych. Jak sam twierdzi jego pasja to tworzenie krótkich form filmowych w technikach "kombinowanych". Jego najciekawsze animacje powstawały w Toruniu - dyplom, cztery plastyczne wideoklipy, został w roku 2003 nagrodzony jako najlepszy dyplom artystyczny UMK. W swoich animacjach wykorzystywał zawsze nowatorskie techniki łączenia filmu i grafiki.
Znakomicie idzie mu także robienie teledysków. Za teledysk "In my head" nominowany do nagrody Yach Film Festiwal. Stworzył teledyski do piosenek Bajmu, Kazika, Manchesteru, Miki Urbaniak czy Piotra Rubika. Pomaga mu w tym zapewne fakt, że drugą jego pasją jest muzyka – grał w wielu zespołach na różnych instrumentach.

A tu nominowany klip


Kinowy hit AVATAR to również dzieło Łukasza Bukowieckiego z Bydgoszczy! odkrycia tego dokonała Joanna Grzegorzewska z Gazety Pomorskiej.
Trójwymiarową Pandorę "lepił" wraz z największymi mistrzami od efektów. Pracujacy na stałe w Londynie Bukowiecki był edytorem efektów specjalnych. Ekipa pracowała nad poszczególnymi ujęciami, a on gotowe, prezentował szefowi produkcji.
To niesamowite, że człowiek z naszego regionu współtworzył film, który zmienił światowe kino. Odniósł też niekwestionowany sukces: zarobił już 2.5 miliarda dolarów. 33-letni Łukasz Bukowiecki grafiki komputerowej nauczył się w Bydgoszczy. Ma na swoim koncie m.in. film "Australia” z Nicole Kidman (zajmował się "stroną techniczną” obrazu) i "Złoty kompas”, który w 2008 roku dostał Oskara za efekty specjalne. Mieszka w Londynie od dwunastu lat.