Filmy, filmy, filmy! Dzieje się w Toruniu!

Film o pierwszych hakerach w historii Polski - torunianach oczywiście - oraz dokument o pierwszej komandosce polskiej - "Zo" Zawackiej z Torunia, to najnowsze produkcje, o których chcemy Was poinformować.
Najpierw o hakerach. Film opowiadający o niewiarygodnym wydarzeniu, które miało jednak naprawdę miejsce w okolicy 1984 roku. Właśnie w Toruniu, mieście słynącym z "ruszania Ziemi z podstaw", działa ówcześnie ekipa, która dokonała pierwszego hack'ingu w tym kraju. Hakerom udało się włamać do systemu emisyjnego Telewizji Polskiej i nadawać "nieprawomyślne" komunikaty o Solidarności podczas sztandarowych programów typu "Dziennik TV". Film o tym niesamowitym wydarzeniu kręci ekipa, której liderami są Marcin Gładych - Radosław Grancarek. Gładych to fotografik i jeden z najciekawszych animatorów sceny filmowej w Toruniu. Garncarek to aktor Teatru Horzycy, znany z udziału w wielu nieszablonowych przedsięwzięciach artystycznych.

Ale UWAGA! W tej chwili ekipa potrzebuje pomocy!
Filmowcy poszukują mieszkania, w którym znajdują się klasyczne meble z lat 80. XX wieku - znane jako "meblościanka" oraz okno balkonowe, które zagra ważną rolę w jednej ze scen.
Kontaktujcie się - jeżeli znacie takie mieszkanie - za liderami projektu. Albo z nami: jarekjaworski@festivaltoffi.pl, to przekażemy im informację.

Aby uzmysłowić Wam jak wielopłaszczyznowa jest twórczość Gładycha - obejrzyjcie to! Materiał pochodzi ze spektaklu multimedialnego „Gyom, Tat, E(eeee)tam" na podstawie bajek Leszka Kołakowskiego. Reżyseria: Marcin Gładych, adaptacja opowiadania "Twarz": Grzegorz Giedrys. Występują: Krystian Wieczyński, Radosław Garncarek i in.
Teraz słowo o filmie o "Zo". Elżbieta Zawacka, to jedna z najważniejszych postaci wywodzących się z Torunia. Pierwsza kobieta - komandos, "Cichociemna", generał Armii Polskiej - jedna z najwybitniejszych Polek XX-tego wieku. Elżbieta Zawacka była legendarną emisariuszką Armii Krajowej, jedyną kobietą wśród Cichociemnych, nauczycielem akademickim, jedną z dwóch kobiet - generałów w polskiej armii.
W ostatnich dniach premierę miał dokument o niej, składający się z archiwalnych wywiadów jakich udzieliła pani profesor, ale także z rozmów z jej współpracownikami i przyjaciółmi. Dokument przygotowała, założona przez Elżbietę Zawacką, Fundacja Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej.