Kapeliński znowu kręci w Toruniu!

Rafał Kapeliński na planie (fot. Gazeta Pomorska)
Zakończyły się zdjęcia do "Konfidenta" Rafała Kapelińskiego. Film finansuje Studio Munka. W poniedziałek na lotnisku w Toruniu padł ostatni klaps na planie filmu - teraz czekamy na efekty.
Kapeliński to autor wielokrotnie nagradzanych filmów niezależnych: "Emilka płacze" [Złoty Anioł Tofifest 2006, Flisak Tofifest 2006] czy "Ballada o Piotrowskim". Jego nowy film powstaje w ramach programu "30 minut" koordynowanego przez Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

"Konfident" to film na wskroś współczesny, poruszający tematykę do jakiej dotychczas w Polsce sięgali nieliczni. Pochodzący z Torunia reżyser scenariusz oparł bowiem na wydarzeniach, które miały miejsce w jego rodzinie kilka lat temu. Scenariusz zainspirowany został wydarzeniami, które rozegrały się w najbliższej rodzinie Kapelińskiego po opublikowaniu "listy Wildsteina". 


Zdobywca Złotego Anioła Tofifest tak opisuje film: "To bardzo smutna komedia w nostalgicznym tonie. Z dużą dozą groteski, za sprawą obecnej w niej polityki. To najtrudniejszy film, który do tej pory zrobiłem". Jak podaje na swojej oficjalnej stronie reżyser "Jest to film o wielkiej polityce i naszym małym, codziennym życiu, o prawdzie i kłamstwie w rodzinie, o miłości i samotności. O tym, że podstawą jest nie dać się w tym wszystkim zwariować".


Pierwsze sceny "Konfidenta" zarejestrowane zostały już w ubiegłym roku w Ciechocinku, Niestuszewie oraz Sierzchowie w różnych sceneriach.

Rafał Kapeliński to reżyser i scenarzysta. Studiował filologię angielską na UMK w Toruniu i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Washington w Seattle (USA). Absolwent Londyńskiej Szkoły Filmowej (LFS). Jest współzałożycielem firmy Aurora Film Production. Jego dwa niezależne filmy fabularne: "Emilka płacze" (2006) i "Ballada o Piotrowskim" (2007) zdobyły wiele poważnych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. Stypendysta europejskiego programu Cinefondation Residence sponsorowanego przez festiwal filmowy w Cannes (2009).