Festiwalowe remanenty: Sukces polsko - bydgoski w Tajpej

Film kinowy Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo", z Agnieszką Grochowską i Andrzejem Chyrą w obsadzie, zdobył dwie nagrody na 4. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Tajpej na Tajwanie. Film w dużej części zrealizowany został w centrum Bydgoszczy w ubiegłym roku. Tytułowe Krzesło z filmu stanie się też elementem wystroju placu zabaw w centrum Wyspy Młyńskiej. Przy okazji znowu pojawia się głos o konieczności powołania Kujawsko - Pomorskiego Regionalnego Funduszu Filmowego
"Magiczne drzewo" zdobyło najważniejsze nagrody - Grand Prix w kategorii filmów kinowych oraz Nagrodę Publiczności. Fantastyczno-przygodowy film o grupie dzieci, które znajdują krzesło spełniające ludzkie życzenia, miał na Tajwanie "rewelacyjne przyjęcie". Mimo fantastycznych motywów, film opowiada o ważnych problemach dzieci, których rodzice (grani przez Agnieszkę Grochowską i Andrzeja Chyrę) muszą często wybierać między karierą zawodową a byciem z dziećmi.

"
Bardzo cieszę się z tej nagrody. Na tym festiwalu pokazano wiele znakomitych filmów azjatyckich, a także m.in. amerykańskich. W profesjonalnym jury, które oceniało filmy i przyznało nagrodę naszej produkcji, zasiadali m.in. specjaliści z Japonii i Holandii. Cieszę się, że werdykt jurorów pokrył się z gustem publiczności, co przecież nie zdarza się często" - mówił w rozmowie z PAP Maleszka.

Kinowe "Magiczne drzewo" zrealizowano na bazie pomysłu wielokrotnie nagradzanej serii TVP1, wyreżyserowanej przez Maleszkę. Za tę serię Maleszka zdobył w 2007 r. w USA prestiżową nagrodę Emmy, która jest telewizyjnym odpowiednikiem Oscara.
Taki festiwal to wielki atut promocyjny. Miasto Bydgoszcz mogłoby zaistnieć w czasie festiwalu, gdyby istniała instytucja monitorująca projekcje filmu na kolejnych festiwalach. I to właśnie kolejne potwierdzenie konieczności powołania u nas Kujawsko - Pomorskiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Gdyby taki istniał, na pewno zadbał by o to, aby Bydgoszcz była promowana w Tajpej przy prezentacji filmu. Inicjatorką założenia RFF w regionie jest szefowa Tofifest - Kafka Jaworska. Od 2007 roku przekonujemy władze obu miast i regionu do stworzenia trójporozumienia w tej sprawie. Swoje zainteresowanie wyraził już zimą 2009/2010 prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz i Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Trwa opiniowanie pomysłu przez Urząd Miejski w Toruniu. RFF jest nam potrzebny bo promocja miast w ramach wspieranych przez nie produkcji kinowych - wymaga fachowców.