"Basen" Nowickiego idzie jak burza


Film bydgoskiego twórcy Krzysztofa Nowickiego „Basen” trafił do konkursu festiwalu DokumentART w Neubrandenburgu. 

Krzysiek i jego grupa Koloroffon współpracują z Tofifest od pewnego czasu, dlatego tym bardziej nas to cieszy. Film zdobył już nagrody na Pol-8 Międzynarodowy Festiwal w Polanicy [wyróżnienie], UFFOA Ustka 2010 - nagroda główna w kategorii filmu dokumentalnego; "5 min z życia" Wągrowiec - druga nagroda i SOFFA Olsztyn 2010 - wyróżnienie w kategorii dokumentu.
Co roku w Szczecinie i Neubrandenburgu w ramach festiwalu DokumentART spotyka się europejska innowacyjna scena filmu dokumentalnego. Prezentowane są filmy rejestrujące zmiany pomiędzy tradycją i awangardą, dotykające i przekraczające granice gatunku. Festiwal jest szansą dla młodych, niekoniecznie uznanych twórców. W tegorocznym konkursie głównym znalazł się „Basen” Krzysztofa Nowickiego z bydgoskiej grupy filmowej KolorOFFon.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 400 filmów z 38 krajów. 51 filmów zostało zakwalifikowanych do konkursu głównego. Wśród wyselekcjonowanych filmów znalazł się nakręcony w Bydgoszczy „Basen”. Od momentu premiery filmu w maju w Mózgu film zdobył już kilka nagród na festiwalach kina niezależnego w Polsce. Teraz przyszedł czas na promocję filmu zagranicą.
Film autorstwa Krzysztofa Nowickiego to opowieść ruinach kąpieliska, które mieściło się przy ulicy Nakielskiej. Samo miejsce jest w filmie punktem wyjścia do dyskusji o nowej polskiej rzeczywistości po upadku komunizmu.
Festiwal odbędzie się w dniach 8-13.10.2010 w Neugrandenburgu i Szczecinie.
 
Dodatkowe informacje:
http://www.dokumentart.org/
http://www.spolecznosc.stetinum.pl/pl/wiadomosci/Kultura_i_Sztuka/dokumentART_po_raz_19
http://www.youtube.com/watch?v=wGRkJpD4BWc