Goście Tofifest'2010 kandydatami do Oscara

Jeszcze w lipcu bawiliśmy się razem na koncercie "Idź pod prąd" na rynku oraz w klubie Enerde a już dziś Jacek Borcuch, Olga Frycz, Mateusz Kościukiewicz i Daniel Bloom mogą świętować. "Wszystko co kocham" polskim kandydatem do Oscara!
"Powołana przez Ministra Kultury Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Agnieszki Holland  wybrała polskiego kandydata do Oscara. W rywalizacji o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Film Nieanglojęzyczny reprezentować będzie naszą kinematografię "Wszystko co kocham"  w reżyserii Jacka Borcucha"  - tyle oficjalny komunikat.
Komisja podkreśliła, że pokazywany na Tofifest film to osobista, szczera wypowiedź utalentowanych filmowców. Mówi o sprawach ważnych i uniwersalnie zrozumiałych: o potrzebie wolności, solidarności, miłości. Tegoroczną komisję tworzyli: Agnieszka Holland oraz Jan A.P. Kaczmarek , Allan Starski , Borys Lankosz , Agatha Dominik, Dariusz Jabłoński , Waldemar Kalinowski , Bartek Konopka, Andrzej Jakimowski  i Michał Chaciński.
[na fot. obok Mateusz i Olga w filmie]

To bardzo ważny dla nas film, szefowa Tofika, Kafka Jaworska urzeczona przyjęciem pokazu "Wszystko co kocham w Rotterdamie wymyśliła wielki, plenerowy koncert "Idź pod prąd" który był perłą w programie Tofifest 2010. Mateusz Kościukiewicz stworzył podczas tego koncertu unikatowy duet z legendarnym Dezerterem.[na fot. obok Mateusz i Olga tym razem na Tofi'10]

Dobrze że wybrano ten film. Przemawia on bowiem - co u nas wciąż rzadkie - uniwersalnym językiem muzyki i emocji. I chyba dlatego film Borcucha odnosi już sukcesy na świecie. Jacek prosto od nas, prosto z klubu Enerde  jechał odebrac nagrody do Brukseli. Film pokazywany był na kilku międzynarodowych imprezach. Ciepło przyjęto go i w Rotterdanie i na Sundance. jak wspomniałem z Brukselskiego Festiwalu Filmowego przywiózł nagrodę za najlepszy scenariusz. Na portugalskim festiwalu Festroia film otrzymał dwie nagrody: krytyków FIPRESCI oraz nagrodą CICAE. Film miał już swoje pokazy w m.in. Nowym Jorku, Cannes, Los Angeles, Moskwie, kilku miastach w Niemczech. [na fot. obok Mateusz  z przedsmakiem tego co będzie jak wygrają Oscara - medialny szał :)]

Przyszłoroczna, 83. gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 lutego 2010 r. 25 stycznia Akademia ogłosi nominacje w 24 kategoriach. Kilka dni wcześniej poznamy skróconą listę tytułów nieanglojęzycznych ubiegających się o Oscara.