Płażewski o Kucharskim


"Kino polskie 1990-1999" to najnowsza książka filmoznawcy z Torunia Krzysztofa Kucharskiego. W obszernym tekście "CZY WYGRA Z INTERNETEM?" książkę opisuje Jerzy Płażewski, guru polskiego filmoznawstwa.

Nowa książka toruńskiego filmoznawcy potwierdza zalety poprzedniego opracowania - "Kina polskiego 1945-1959". Imponującym zamierzeniem Kucharskiego jest bowiem siedmiotomowe opracowanie dziejów całego naszego kina powojennego. Płażewski zwraca uwagę na obiektywne podejście Kucharskiego do historii filmu, w końcu torunianin przez lata przyglądał się też tej zupełnie praktycznej stronie kina - jako szef Kina Kopernik, a potem Naszego Kina: "Koncepcja tej prezentacji jest maksymalnie obiektywna: układ tekstu sugeruje, że ważne są nie tyle prywatne poglądy autora czy nowe pomysły interpretacyjne, co dostarczenie czytelnikowi możliwie kompletnego zestawu faktów".

Płażewski zwraca uwagę na bardzo demokratyczny sposób opisywania filmów przez Kucharskiego: 
"Trzy piąte książki zajmują omówienia pełnometrażowych filmów fabularnych, dokładnie w kolejności ich premier. Kucharski omawia na równych niejako prawach "Ogniem i mieczem" Hoffmana - film, który obejrzało 7 min 160 tys. widzów, jak 1 "Enaka" Idziaka, na którego kupiło bilety tylko 569 osób".
Przede wszystkim ważne jest to, że zbiór recenzji Kucharskiego posiada pewne wspólne cechy, odróżniające je od recenzji pisanych w prasie zaraz po premierze. Na przykład dowiadujemy się z nich wszystkiego o warunkach powstania filmu, co jest niezwykle rzadkie w recenzji gazetowej.
Z Kucharskiego wychodzi też stary "kiniarz". W publikacji znajdziemy unikatowe opracowania frekwencji na wszystkich polskich filmach lat 90.. To niezwykle trudne zadanie, bo frekwencja bywa liczbą niezmiernie tajną. Jednak udało się ją zdobyć w 176 przypadkach, sekret zachowało 40 filmów.
Książkę uzupełniają zestawienia - fachowe, ciekawe, frapujące. Na przykład zestawienia 7 filmowych profesji: scenarzystów, reżyserów, operatorów, kompozytorów, scenografów, producentów oraz aktorek i aktorów działających w latach 90., a także filmowców polskich pracujących za granicą.
Tym którzy chcą poznać kino polskie także z tej nieznanej - produkcyjno-dystrybucyjnej - strony, ksiązkę polecamy!

"Kino polskie 1990-1999", KRZYSZTOF KUCHARSKI, WYDAWNICTWO KINO PLUS, TORUŃ 2010